Moskova’da 9 kişi donarak öldü

1

Moskova çevresinde eksi 24 dereceye kadar ulaşan hava soğukları hayatı olumsuz etkiliyor. Başkentte üç kişi daha donarak hayatını kaybetti, dokuz kişi de hastaneye kaldırıldı. Moskova’da kış mevsiminin başlamasıyla donarak ölenlerin sayısı dokuza yükseldi. Rusya Meteroloji uzmanları, Moskova’da bu yıl eksi 20 ve 30 derecelerle en soğuk kışlarından biri yaşanacağı görüşünde.

Rus İnterfaks haber ajansına bilgi veren Moskova Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, başkentte hava soğukları nedeniyle üç kişinin öldüğünü kaydetti. Sağlık yetkilisi, “Donma tehlikesi geçiren dokuz kişi de hastaneye kaldırıldı” dedi. Böylece kış mevsimin başlamasından bu yana ölenlerin sayısı dokuza yükseldi.

Moskova’da Kasım-Aralık 2009’da hava soğukları nedeniyle 16 kişi hayatını kaybederken, 103 kişi de yaralanmıştı. Rus sağlık uzmanları, Moskova’da kış aylarında ortalama olarak 200 kişinin donarak hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bunların arasında sadece “bomjlar” olarak bilinen evsizler değil, ayrıca başkente para kazanmaya gelen gençler, yaşlı emekliler ve çocuklar da var. Rusya’da ise donarak ölen vakaların sayısı yüzlerce.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan