Rus Patriği Kirill uzaya gitmek istiyor

9

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill uzaya gitmek istediğini açıkladı.

Kirill 1990’lı yılların sonlarında kilise sorumlusu olduğu Smolensk ve Kaliningrad bölgelerine askeri uçak tatbikatlarına da katılan Kirill, sıklıkla Rus askeri birliklerini ziyaret ederek onları kutsuyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rus kozmonotlar da uzaya ikonayla çıkma geleneğini başlattı.

Rusya Federal Uzay Ajansı Roskosmos Başkanı Anatoli Perminov, Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in uzaya uçmak isteği ile taleplerini aldıklarını belirtti. Roskosmos Başkanı, "Patrik uzaya uçmayı çok arzu ediyor. Eğer imkan olsa bunu yapmak isterdi. Kendisi bir zamanlar MiG tipli askeri uçakta 19 kere uçuş antremanına katılmış" dedi. Deneme uçuşlarına katılabilmesi için Kirill’e 1999 yılında sertifika da verildiği ortaya çıktı.

Kiliseden uzay çalışmalarına manevi destek

Roskosmos Başkanı Perminov, Rus Ortodoks Kilisesi’nin uzay çalışmalarına büyük ilgi duyduğunu belirterek, “Patrik Kirill’in sözlerine göre uzaydaki tüm  çalışmalar Kilise tarafından özendiriliyor, teşvik ediliyor. Kirill insanın uzay yolculugunu Allah'ın lütfu gibi değerlendiriyor. Kilise kozmonotların hazırlık eğitim merkezindeki çalışmalarına da büyük ilgi gösteriyor” diye konuştu.

SSCB dağılmasının ardından Rus kozmonotlar uzay yolculuklarında yanlarında kutsal Ortodoks haçlarını  almayı unutmuyor. Rusya eski patriği 2. Aleksi'nin kozmonotlara hediye ettiği dev haç ise, Uluslararası Uzay Üssü'nün en gözde yerinde bulunuyor. Aleksei Roskosmos Başkanı Perminov'a hediye ettiği kutsal armağan Soyuz TMA-8 aracıyla 2006 yılında uzaya gönderilmişti. Bugün Uluslararası Uzay Üssü'nün Rusya'ya ait bölümünde dört ikon ve dev bir haç bulunuyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan