AİHM'den Rusya'ya rekor ceza; 24 sivil Çeçen için 2,3 milyon dolar tazminat

2

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'ne yönelik 2000 yılında gerçekleştirdiği saldırıda yaşamlarını yitiren sivillere yönelik rekor tazminat cezası geldi. AİHM'de görülen davada Rusya, yaşamlarını yitiren 24 sivil Çeçen'in yakınlarına toplam 2,3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Mahkemeden yapılan açıklamada, "İnsan Hakları Konvansiyo'nun 41'inci maddesine göre Rusya'nın davacılara toplam 1 milyon 720 bin euro tazminat ödemesine karar verildi. Rusya 2 bin 266 euro da mahkeme masrafları için ödeme yapacak." denildi.

Şubat 2000'de Çeçenistan'ın Katir-Yurt bölgesine bir hava saldırısı gerçekleştiren Rus birlikleri, ağır bombardıman, füze ve havan topu kullanmıştı. Yaşanan olaylarda 24 sivil yaşamını yitirirken, 10 sivil de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Aralarında bir Rus yargıcın da bulunduğu toplam 7 kişilik hakim heyeti, Rusya'nın kasıtlı olarak sivilleri öldürmediği, ancak sivillerin yaşamlarının korunması için de gerekli önlemlerin alınmadığı kanaatine vardı. Mahkemede Katir-Yurt'ta yaşananlarla ilgili yeterli bir inceleme yapılmadığı da vurgulandı.

Strasbourg'da görülen AİHM davalarının dörtte biri Rusya aleyhine açılırken, Moskova yönetimi genelde davaları kaybediyor. 25 Kasım'da da bir başka Çeçen kasabasının şikayetini dikkate alan mahkeme, dört sivilin yaşamına karşılık Rusya'ya 319 bin dolar tazminat cezası kesmişti.

Faruk Akkan, Mokova, Cihan