Rusya’da bir günde 55 kişi çıkan yangınlarda öldü

0

Rusya'da son dönemde çıkan yangınlar ve ölü sayısı ürkütüyor. Yaz döneminde orman yangınları  ve tüm Moskova'yı kaplayan sis bulutları ile gündeme gelen ülkede, önceki gün 24 saatte 55 kişi çıkan yangınlarda yaşamını yitirdi. Yıl başından bu yana çıkan yangınlarda kaybedilen hayat sayısı ise rekor düzeyde: 10 bin 563.

Rusya Acil Durum Bakanlığı  Kriz Masası’ndan Rus Ria Novosti haber ajansına yapılan açıklamada, geçtiğimiz gün çıkan yangınlarda toplam 55 kişinin öldüğü belirtildi. Kriz Masası yetkilisi, “Dün Rusya’da toplam 510 yangın çıktı, bunlardan 364’i konutlarda meydana geldi. İtfaiye yetkilileri, enkaz altından 55 ceset çıkardı, 46 kişinin de hayatını kurtardı” dedi.

Rus yetkili Kasım ayında çıkan yangınlara da atıfta bulunarak, “Dünkü rakam Sonbahar-Kış mevisimin ilk aylarından bu yana trajik bir rekor. Daha önceki trajik rekor rakamı 25 Kasım tarihinde yaşanmıştı: o tarihte toplam 48 kişi yangında ölmüştü. Geçtiğimiz hafta yangınlarda toplam 247 kişi hayatını kaybetmişti. Kasım ayında toplam ölü sayısı bin 66” diye konuştu.

Rusya Acil Durum Bakanlığı, 2010 yılı başlarından bu yana çıkan 154 bin yangında toplam 10 bin 563 kişinin öldüğünü, 11 bin 49 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Rusya'da yangınların artmasında en çok elinde sigara ve alkolle uyuya kalan insanlar etkili oluyor. Çoğu zaman tek başına yaşayan insanlar alkolün etkisi ile de yangının farkına varamayabiliyor. Binaların elektrik altyapılarının eski olması, yangın söndürme sistemlerinin olmaması da can kaybının artmasına neden oluyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan