ABD, Rusya’ya tarihi arşiv belgelerini iade etti

5

Amerika, 1992-2002 yıllarında Rusya’dan çalınan tarihi arşiv belgelerini Moskova’ya iade etti. Belgeler arasında Rus çarlarının ve Sovyet mareşallarının talimat ve dosyaları var. Tarihi eserler arasında en eskisi 1733 yılına ait.

ABD, Rusya’ya ait tarihi belgeleri Rusya Federasyonu Washington Büyükelçiliği’ne iade etti. İade işlemleriyle ilgili Rusya Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ve ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Göçmen ve Gümrük Araştırmaları Servisi Başkanı John Morton arasında bir protokol imzalandı. Daha sonra ABD makamları, 21 tarihi arşiv belgeyi Rus diplomatlarına iade etti. Törende konuşma yapan Büyükelçi Kislyak, ABD’li yetkililere şükranlarını sunarak, “ABD Göçmen ve Gümrük Araştırmaları Servisi profesyonel yetkililerine ve Amerika makamlarına, ayrıca da sayın Başkan Morton’a içten teşekkürlerimi iletiyorum. Biz sizlerin Rusya-ABD ilişkilerinin artmasındaki bir katkınız ve bunu da yüksek değerlendiriyoruz” dedi.

Belgelerin 1992-2002 yıllarında Rusya’nın Moskova ve St.Petersburg devlet arşivlerinden çalındığı ve internet üzerinden satılmasının planlandığı da belirtildi. Belgelerin çok değerli olduğu gelen bilgiler arasında: Örneğin Rus çarları 1. Aleksandr, 3. Aleksandr, 1. Nikolay ve 2. Nikolay ve çariçeler 2. Katerina, Elizavetta ve Anna İoannovna’nın imzaladığı tarihi kararnameler var. Ayrıca belgeler arasında eski Sovyet mareşalları Georgi Jukov, Vasili Blyuher ve başka önemli generallerin 1930’lı yıllara ait talimat yazıları bulunuyor.

Sovyet mareşallarına ait belgelerin 2000’li yıllarda Moskova’daki Rusya Devlet Askeri Arşivi’nden çalındığı biliniyor. Rusya Kültür Koruma Federal Servisi (Rosohrankultura) olayla ilgili yurtdışına yazı göndermişti. Belgelerin çoğu Amerika’da internet üzerinden 15 bin ile 300 bin dolar arasında rakamlara satışa çıkarılması üzerine Washington dört ayrı soruşturma başlatmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan