Moskova'yı kar kapladı, soğuklar azaldı

8

Cumayı cumartesiye bağlayan gece Moskova genelinde yoğun kar yağışı görüldü. Şehrin tamamını kaplayan karı temizlemek için erken saatlerden itibaren belediye işçileri küreklerine sarılırken, gelecek hafta her gün kar yağışı bekleniyor. Kar nedeniyle eksi 24 dereceleri gören havalar ısınarak eksi 1-2 dereceye kadar geldi.

Moskova Belediyesi'nden yapılan açıklamada 5 bin belediye işçisininz sokakları temizlemek için çalıştığını, ve 9 bin aracın ana caddeleri, sokak ve aralarını temizlemeye başladığını belirtti. Belediye temizlikte özellikle vatandaşların yoğunlukta yaşadığı bölgelere, metro girişleri-çıkışlarına ve alış veriş merkezlerin etrafına büyük önem veriyor.

Kar yağışı gelecek hafta devam edecek

Açıklamada verilen bilgiye göre kar yağışı 5 santimetreye kadar ulaştı. Hava durumu uzmanlarına göre gün boyunca hava sıfır dereceye kadar yükselecek ve kar erimeye başlayacak. Bunun üzerine buz katmanın oluşacağı uyarısında bulunan Moskova Trafik Polisi sürücüleri yollarda dikkatli olmalarına çağrı yaptı. Trafik Polis ayrıca yayaları da dikkatli olmasını istedi.

Şehri kaplayan kar yüzünden bazı caddelerde ciddi trafik tıkanmaları yaşandı. Trafiği yoğun olmadığı bölgelerde de araçlar ancak saatte 35-40 km hızla gidebiliyor.

Önümüzdeki günlerde havanın -8 derecenin altına düşmeyeceğini açıklayan hava durumu uzmanları gelecek hafta boyunca her gün kar yağışının beklendiğini belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan