RUTİD engelliler gününde çocukları unutmadı

4

Rusya ve Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği (RUTİD) 3 Aralık dünya engelliler günü vesilesiyle Rus çocuklara ve ailelerine hediyeler dağıttı. Moskova 85 numaralı kütüphanede düzenlenen programa engelli çocuk ve aileleri katıldı.

 


Kütüphane’de çeşitli etkinliklerle kutlanan dünya engelliler günü çocukların doyasıya eğlenmesine vesile oldu. Palyaço eşliğinde şen dakikalar geçiren çocuklar programın genelinde bütün etkinliklerde sahnede yer aldı. Palyaçolarla birlikte sahne alan çocuklar dans yaptı ve oyun oynadı. Programın sonlarına doğru palyaço yanında getirdiği balonlardan farklı figürler yaparak herkese dağıttı. Yaklaşık 2 saat süren programın ardından RUTİD tarafından hazırlanan hediyeler çocuklara dağıtıldı, ailelerine ise kurban eti hediye edildi.

RUTİD Moskova şubesi halkla ilişkiler sorumlusu Bahadır Karadurmuş kütüphane tarafından düzenlenen etkinliğe üçüncü kez katıldıklarını ifade etti. Kurban bayramının ardından çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve katıldıklarının belirten Karadurmuş, “Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Programa katılan çocuk ve ailelerine hediyeler dağıttık.” diye konuştu.

Moskova 85 numaralı kütüphane yöneticisi Valentina Sarokina düzenledikleri etkinliğin amacının engelli çocuk ve vatandaşları hatırlamak, anlamak ve onlara destek olmak olduğunun belirti. Sarokina, “Kütüphanemiz, sadece kütüphane değil aynı zamanda engelli çocuklarla, psikolojik desteğe ihtiyaç olanlarla ve esirgeme kurumlarında yaşayan çocuklarla ilgileniyoruz.” dedi.  Farklı etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Sarokina, yardım kuruluşlarından maddi manevi destek beklediklerini dile getirdi. Sarakina, “Bütün davetlerimize katılan ve yardımlarını esirgemeyen RUTİD’de çok teşekkür ediyoruz.” İfadesini kullandı.
3 Aralık, 1992 yılında Birleşmiş Milletler'şn aldığı karar çerçevesinde “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kutlanıyor.

Moskova, Cihan