Ruslar için yılbaşı harcamalarında kriz bitmedi; bütçe 505 dolar

8

Ruslar'ın en büyük bayramı  yılbaşı için hazırlıklar erken başladı. Bir çok Rus on günlük yıl başı tatili için yurt dışı rezervasyonlarını yaptırırken, Rusya içinde tatile çıkacaklar da valizlerini topluyor.

Küresel ekonomik kriz sonrası  harcamalarını nispeten kısan Ruslar yılbaşında ortalama 505 dolar harcayacak. Deloitte araştırma şirketinin yaptığı çalışmaya göre Ruslar geçen yıla göre sadece 6 dolar daha fazla harcayacak. 2007 yıl başında ortalama harcama 634 dolara yükselmişti.

Yılbaşı için ayrılan bütçenin yarısı hediyelere gidecek. Deloitee'nin bin 200 Rusla yüzyüce görüşerek yaptığı ankete göre 295 dolar hediyelere, 92 dolar yiyeceklere, 118 dolar eğlenceye ayrılmış durumda.

Avrupa ülkelerinde Ukraynalılar ortalama 370 dolarla Ruslar'ın gerisinde kalırken, en çok Lüksemburglular kişi başına bin 585 dolarla ilk sırada ve İrlandalılar ise bin 320 dolarla en çok harcama yapan ülkeler arasında yer aldı.

Parekendiceler ise araştırma sonuçlarından daha çok Ruslar'ın harcama yapacağını düşünüyor. X5 parekende grubunun direktörü Mihail Susov The Moscow Times'a yaptığı açıklamada, "Kriz döneminde de insanlar harcamalarını bir miktar kısarak yılbaşına hazırlık yapmışlardı. Bu yıl geçen yıla göre daha fazla harcama yapacaklarını düşünüyoruz" dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan