Dazlaklar yılbaşı kutlamalarında Moskova’yı kana bulayacaktı

2

Rusya'nın başkenti Moskova'da terör eylemleri hazırlığında olan dazlak gruplar etkisiz hale getirildi. Rusya güvenlik güçlerinin aldıkları ihabarları değerlendirerek düzenledikleri baskınlarda ırkçı grupların planlarını boşa çıkardı. Dazlakların yılbaşı kutlamalarında Moskova’nın çeşitli semtlerinde terör saldırısı yapmayı planladıkları ortaya çıktı.

Balaşiha kentinde Rus güvenlik ve istihbarat güçleri, bir eve baskın düzenledi. İçişleri Bakanlığı Merkez Federal Bölgesi’nden yapılan açıklamada, evde yaşları 22, 26 ve 37 olan üç dazlağın yakalandığı belirtildi. Evde çok sayıda patlayıcı maddeler ele geçirildi.

Rus güvenlik güçlerine göre, yakalanan dazlaklar 31 Aralık yılbaşı kutlamaları sırasında başta Balaşiha kenti olmak üzere Moskova’nın çeşitli semtlerinde terör saldırısı yapmayı planlıyordu. Dazlak terör grubunun amacının, vatandaşların yılbaşı kutlamalarına leke düşürerek kaos ortamı oluşturmak olduğu da kaydedildi.

Güvenlik güçleri ele geçirilen patlayıcı maddelerin askeri kışlalardan çalındığına da inanıyıor. Patlayıcılar arasında çok sayıda mayının olduğu gelen bilgiler arasında. Evde çok sayıda yasak ırkçı literatür ve broşür de ele geçirildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kasım ayında da Rus resmi istihbarat kurumu FSB, Pskov kentini kan gölüne çevirmeyi planlayan dazlakları terör eylemi öncesi kıskıvrak yakalamıştı. Dazlaklar, o sırada kent belediye binasını havaya uçurmayı planlıyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan