Kremlin: Regnum ajansını kaynak gösterirken dikkat ediniz!

22

Rusya’nın Ermeni yanlısı haberler yapmakla tanınan Regnum haber ajansıyla ilgili Kremlin Sarayı’ndan sert eleştiri geldi. Kremlin’deki üst düzey bir yetkili, “Regnum haberlerini kullanırken dikkat ediniz” uyarısında bulundu.

Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Rusya Devlet Başkanlığı Genel Sekreterliği’ndeki bir üst düzey yetkili, Regnum ajansının haberlerini değerlendirdi. Rusya’nın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) topraklarındaki faaliyetleriyle ilgili ajansta çıkan haberleri sert eleştiren Kremlin yetkilisi, “Regnum haber ajansı, Rusya’nın BDT faaliyetlerini ele alırken sürekli ve kaba şekilde gerçekleri çarpıtıyor. Ne yazık ki sadece olayları, kanıtları çarpıtmak değil, bilinçli olarak da bunları çarpıtmak Regnum için bir karakter haline dönüştü. Bu ajansı yasaklayamayız, ama kullanıcılarını uyarmamız lazım” dedi.

Kremlin yetkilisi, ayrıca Regnum’un yöneticisi Modest Kolerov’u da eleştirerek, “Kolerov Rusya Devlet Başkanlığı Genel Sekreterliği’nde çalışırken uzun sürmeyen ve başarısız çalışma deneyimini sergilemişti. 2008’te meslek açısından yetersizliğine göre Genel Sekreterliği’ndeki görevine son verilmişti” diye konuştu.

Regnum ajansı, Türkiye ile ilgili olumsuz haberler yayınlamakla da tanınıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan