Narenciye Rus kontrolüne takılıyor: 9 ton greyfurt Türkiye’ye geri gönderildi

4

Rusya, bu sefer dokuz tondan fazla greyfurtu geri gönderdi. Rus makamlar, Türkiye'den gelen greyfurtta aşırı “pestisit hormonu” bulduğunu açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna sınırı Belgorod Gümrük Kapısı’nda Türkiye’den getirilen dokuz tondan fazla greyfurtun gümrükten giriş yapılmasına izin verilmedi. Cihan’a konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “Rosselhoznadzor Belgorod Bölge yetkilileri 7 Aralık’ta Türkiye’den getirilen dokuz ton 250 kilogram greyfurt üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Kuruma bağlı FGU “Belgorodskaya Mejoblastnaya Veterinarnaya” adlı laboratuvarda yapılan araştırmada Türk greyfurtunda hormon düzeyinin yüksek olduğu tespit edildi.

Bu ürünlerde Rusya’nın belirlediği hormon düzeyini 40 misli daha fazla çıktı. Hormon ayrıca Avrupa normlarının da üzerinde idi: yaklaşık 6 kat fazla.  Kurum olarak bu düzeyde hormonun çok tehlikeli olduğuna karar verdik. Bu gerekçeyle dokuz ton 250 kilogram greyfurtun Rusya Federasyonu’a sokulmaması ve Türkiye’ye geri gönderilmesi hususunda karar aldık” dedi

Rusya, Türkiye ile sorunu görüşmek istiyor

Kasım ayında toplam 50 ton mandalina ve 24,5 ton portakalın Akdeniz sineği gerekçesiyle geri gönderildiğini hatırlatan Alekseyenko geçen hafta yaptığı değerlendirmelerde de, Türk yetkililerle konunun bir kaz daha masaya yatırılması gerektiğini söylemişti. Alekseyonko şu çağrıda bulunmuştu: "2008 yılında varılan ikili mutabakat ve yapılan sözleşmelere rağmen, Türkiye’den getirilen meyve ve sebzelerde zaman zaman böyle sorunlar yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sorunların giderilebilmesi için tekrar Türk meslektaşlarımızla yapıcı bir diyaloga ihtiyacımız var."

Fuad Seferov, Moskova, Cihan