PKK’ya silah sağladı iddia edilen mafya babası Gürcistan’a iade ediliyor

362

İspanya’da tutuklu bulunan Kürt asıllı Rus mafya babası Zahariy Kalaşov asıl memleketi Gürcistan’a iade ediliyor. İngiliz The Guardian gazetesi, WikiLeaks belgelerine atfen “Rus istihbaratının Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak için mafya babası Kalaşov’un aracılığıyla Kürt gruplara silah sağladığını” iddia etmişti. Rus muhalif Novaya Gazeta gazetesinin deneyimli polis ve istihbarat gazetecisi Sergey Kanev de daha önce haber portalı www.haberrus.com’a yaptığı açıklamada mafya babası Kalaşov’un PKK’ya silah sattığını belirtmişti.

Rus Infox.ru haber portalına göre, Kalaşov Gürcistan’a iade ediliyor. Konuyla ilgili Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero arasında mutabakat da sağlanmış bulunuyor. İnfox.ru’ya konuşan Gürcü makamlarına yakın bir kaynağa göre, ikili mutabakata atfen İspanya Ulusal Mahkemesi Kalaşov’un iadesiyle ilgili kararı 9 Aralık’ta onaylayacak. Gürcistan Haziran ayında Kalaşov’un iadesiyle ilgili İspanya mercilerine yazı da göndermişti. İade kararının resmi gerekçesi de bu isteğe dayandırılıyor. Gürcistan’da Kalaşov “mafya babası” olduğu (Rusçası Vor V Zakone) için suçlanıyor. Tiflis’in uyguladığı yeni mevzüatlar mafya babalarının 18 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

Rusya Politik Analizler Merkezi Başkanı  Mihail Tulski’ye göre, Kalaşov’un iadesi gerçekleşirse bu Tiflis için “önemli başarı” olarak değerlendirilebilir. Rus uzmanına göre, mafya babası Gürcü lideri Saakaşvili’nin “düşmanı” sayılmakta: Kalaşov’un Gürcistan’a iadesi Saakaşvili’nin gelecekteki nüfuzunun artmasına ve elindeki iktidarın daha da güçlenmesine katkı sağlayacak.

Rus haber portalı Svobodnaya Pressa (17 Kasım) Amerikan istihbaratı CIA’nın Rus-Kürt suç klanlarını takibe aldığı ve bu bağlamda 2006’da Kalaşov’u Birleşik Arap Emirlikleri’nde yakaladığını iddia etmişti. Yazıda, Rus askeri istihbratı GRU’nun İran’a yönelik silah ve teknoloji taşımak açısından Türkiye’nin Güneydoğu topraklarını “sevkiyat güzergahı” haline getirdiği iddiaları var. The Guardian gazetesi, Jose Grinda Conzales isimli İspanyol bir savcının kaynak gösterildiği belgeye (WikiLeaks belgeleri bağlamında) dayanarak, “Rus istihbaratının Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak için Kalaşov üzerinden Kürt gruplara silah sağladığını “ iddia etmişti. Benzer iddialar Rus Kommersant yayın grubuna ait Ogonyok dergisinin 8 Şubat 2010 tarihli ve Kirill Belyaninov imzalı yazısında da yer alıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan