Dolandırıcılıkla suçlanan Türk girişimci Kuntay Himalaya serbest; "Bize komplo kuruldu"

97

Rusya'nın Rostov kentinde bir arazi satışında yaşanan sorunlar nedeni ile göz altına alınan Türk girişimci Kuntay Himalaya serbest. Kendisine komplo kurulduğunu iddia eden Himalaya, karşı dava açacaklarını ve kendilerini zor durumda bırakanlardan tazminat alacaklarını söyledi.

Rostov bölgesinde ikamet eden Himalaya, yasadışı yollarla arsa satışı gerçekleştirdiği ve dolandırıcılık şebekesi kurduğu iddiaları ile önceki gün gözaltına alınmıştı. Konu ile ilgili basına açıklamada bulunan Rostov Emniyet Müdürlüğü Ekonomik Suçlarla Mücadele Masası Başkanı Dmitri Loginov, göz altına alınan Türk'ün kendini Büyükelçilik temsilcisi olarak tanıttığını ifade etmişti.

USPEKH Vakfı ve şirketinde danışmanlık görevi yaptığı bilgisini veren Himalaya, İKEA'nın hemen yanında bulunan 3 bin metrekarelik bir arazinin Türk yatırımcılara satışı  için aracı olduklarını söyledi. Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Himalaya, "Arazinin değeri yaklaşık 12-13 milyon ruble (400 bin dolar). Bu arazinin satışı ile ilgili karşı tarafla anlaşma sağladık. Bizim pazarlama müdürümüz Rustam Aliyev 1,5 milyon ruble kapora almış. Bunun karşılığında da 20 Ocak'a kadar arazinin satışını gerçekleştirecektik. Ancak bize komplo kurulmuş. Hedefleri bölgedeki Türk yatırımcıları engellemek" dedi.

Kendilerini polisin göz altına aldığını, 2-3 saatlik bir süreden sonra serbest bıraktıklarını ifade eden Himalaya, henüz haklarında bir dava açılmadığını da söyledi.

Rusya basınında yer alan bilgilerde Himalaya'nın 1,5 milyon rublelik para almasının ardından herhangi bir belge vermediği ve süreci sürekli uzatarak arazinin satışını  gerçekleştiremediği iddia edilmişti. Türk girişimcinin ek 150 bin ruble daha istemesi üzerine karşı taraf polise başvurarak ek ödeme sırasında göz altına alındığını belirtmişti.

Faruk Akkan, Fuat Seferov, Moskova, Cihan