Sahte “Türk diplomat” Rusya'da arazi satarken yakalandı

78

Rusya'da Türkiye Moskova Büyükelçiliği “yetkilisi” gibi tanıtan bir dolandırıcı, arsa satmaya çalışırken kıskıvrak yakalandı. “Türk diplomat” sahte arsa satış işlerini iki ortağı ile birlikte gerçekleştiriyordu.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan polis kaynakları, yakalanan “sahte diplomatın” Türk uyruklu olduğunu ve uzun zamandır Rostov bölgesinde yaşadığını belirtti.

Rusya’nın güneyindeki Rostov Kent Emniyet Müdürlüğü görevlileri, yasadışı olarak arsa satan bir şebekeyi göz altına aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Emniyet Müdürlüğü yetkilisi Dmitri Loginov, “Rostov Emniyet Müdürlüğü Ekonomi Suçlarla Mücadele Masası görevlileri, yasadışı yollarla arsa satan üç kişiyi yakaladı. Kişilerden biri kendisini potansiyel müşterilerine Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ndeki “yetkili temsilci” ve dev şirket başkanı gibi tanıtıyordu. Rostov kentinde yaşayan 45 yaşındaki bu şahıs Rusya vatandaşı da değil. Pahalı takım elbise, üzerindeki altınlarla ve ilginç konuşma tarzıyla çok kolayca işadamlarının güvenini kazanıyordu. Kimsenin aklına gelmezdi ki, bu yaramaz insan araştırma sırasında sıradan bir dolandırıcı çıkacak. 38 ve 37 yaşlarındaki iki erkek dolandırıcıyla “şirket” kuruyor, kent merkezinde ofis açıyor. Fakat inandırıcı olabilmek için söz konusu kişiler “iş görüşmelerini” Rostov’un pahalı oteli Don Palace’de yapıyordu” dedi.

Dolandırıcılar işadamlarıyla görüşmelerinde Rostov’un ünlü ticaret merkezinde dev arsa ve yerlerin satışıyla ilgili konuları ele alıyordu. Dolandırıcılar satışı daha düşük fiyata ve ihaleye katılmadan ayarlamayı vaat ediyordu. Fakat önceden 1,5 milyon ruble kapora parası şart imiş. Rostov Emniyet Müdürlüğü Ekonomik Suçlarla Mücadele Masası Başkası İgor Denisenko, Türk dolandırıcının “oltasına” bir Rostovlu işadamının düştüğünü belirtti. Denisenko, “İşadamı dolandırıcıya 1,5 milyon ruble verdi. Ama hiçbir belge ve makbuz alamadı. Dolandırıcı süreci uzatabilmek her türlü bahane uydurdu ve ayrıca sorunlar oluştuğu için ekstradan 150 bin ruble istedi. İşadamı polise başvurdu ve para verildiği sırada üçü de göz altına alındı” diye konuştu.

Olayla ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu “dolandırıcılık” maddesi gereği soruşturma açıldı. Cihan’a konuşan polis kaynakları, “Kendisi 1965 doğumlu. İsmi Kuntay Himalaya. Rusya’da evlendi ve uzun zamandır Rostov’da yaşıyor” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan