Rus ajanların geleceği parlak; Rosneft'te Başkan danışmanı

1

ABD’de yakalanan ve sonra da takas edilerek Rusya’ya iade edilen 10 Rus ajanlardan biri Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft'in başkan danışmanlığı görevine getirildi.

Kommersant gazetesinin yaptığı habere göre haziran ayında ABD ile Rusya arasında casus skandalının yaşanmasına neden olan 10 ajandan biri Donald Heathfield (gerçek adı Andrey Bezrukov) Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft'te çalışmaya başladı. Rosneft Başkanı Eduard Hudaynatov'un danışmanlığı görevine getirilen Andrey Bezrukov'un uluslararası konularda yardımcı olacağı yazıldı. Ayrıca gazetede yer verilen bilgilere göre Bezrukov'un ileride şirketin uluslararası konularda Başkan Yardımcısı konumuna kadar yükseltilmesinin beklendiği ifade edildi.

Ekim ayında yapılan haberlerde Anna Chapman'ın da Fondservisbank'ta yatırımlar konusunda banka başkanının danışmanı olarak çalışmaya başladığı belirtilmişti.

Haziran sonunda Amerika'da Rusya lehine casusluk yaptıkları iddiası ile 10 ajan tutuklanmıştı. Ajanların Rus dış istihbarat teşkilatı SVR adına çalıştıkları ve kara para akladıkları gerekçesi ile yargılanmıştı. Mahkeme tarafından sınır dışı edilmesi kararlaştırılan 10 Rus ajan 10 Temmuz tarihinde Viyana'nın Schwechat Havalimanı'na getirilerek Rusya'da Batılı istihbarat servisleriyle ilişkileri olduğu suçlamasıyla mahkum edilen 4 Rus vatandaşı ile takas edilmişti.

Takas edildikten sonra Moskova’ya “kahramanlar” gibi dönen ajanlar Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile birlikte yurtsever şarkılar seslendirmiş ve Kremlin’de düzenlenen ödül töreninde, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’den üstün madalyalar almışlardı. Putin ayrıca ajanların takas edildiği ilk günlerde kendilerini başarılı kariyer beklediğini açıklamıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan