Başsavcıdan Moskova Metrosu genel müdürüne yolsuzluk suçlaması

0

Rusya Başsavcılığı, Moskova Metrosu Genel Müdürü Dmitri Gayev’in görevden alınmasını istiyor. Başsavcılığa göre, Gayev son on yılda yasadışı olarak 112 milyon ruble gelir elde etmiş. Gayev 15 yıldır Moskova metrosu Genel Müdürü görevinde bulunuyor. Metronun yıllık geliri yaklaşık 50 milyar ruble.

Rusya Başsavcılığı Sözcüsü  Marina Gridneva, metro Genel Müdürü Gayev’in kurumdan yasadışı  olarak gelir elde ettiğini belirtti. Sözcü Gridneva’ya göre, yürütülen çalışmalar sonucunda Genel Müdür’ün görevi başında kendi çıkarlarını kolladığı tespit edildi. Başsavcılık Sözcüsü, “Moskova Metrosu Genel Müdürü Gayev, görevi sırasında dürüstçe faaliyet göstermeyerek, şahsi zenginleşme amacıyla kurumun çıkarlarını zarar vurmuştur” dedi.

Oluşturduğu “sistem”  sayesinde Gayev’in kendi cebini doldurduğunu kaydeden Sözcü Gridneva, “Gayev böylece bu yolla 1999’dan bu yana Moskova metrosundan 112 milyon ruble gelir elde etti. İlk yılda başlangıç olarak 12 milyon, daha sonra her yıl 10’ar milyon ruble kazandı” diye konuştu.

Gridneva, 2000 yılından bu yana Gayev’in Moskova metrosu yönetiminin ilgili kira yasalarını ihlal ederek para kazandığını da sözlerine ekledi. Son olarak sözcü Başsavcılık olarak, 15 yıldır Genel Müdürlük yapan Gayev’in görevine son verilmesini talep etti.

Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Genel Müdür Gayev, kendisiyle ilgili araştırma sonuçlarından haberdar olmadığını iddia etti. Gayev, “Arama yapıldı, ama neticeyle ilgili hiçbir makbuz veya yazı almadım” diye belirtti.

İnterfaks’a göre, 15 yılda Gayev’i Belediye eski Başkanı Yuri Lujkov hiçbir zaman eleştirmemişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan