Medvedev'in durdurduğu otobana yeniden onay; Himki ormanları kesilecek

6

Rusya Başbakan Yardımcısı  Sergey İvanov başkanlığında toplanan komisyon Moskova-St. Petersburg arasında inşa edilecek otobanın Himki ormanlarından geçmesine karar verdi. Himki ormanların kesilmesine tepki gösteren halkın talebini dikkate alan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev çalışmaları durdurmuştu.

Başbakan Yardımcısı İvanov başkanlığında toplanan Rusya hükümet komisyonu, Moskova-St.Petersburg otobanıyla ilgili beklenen kararı açıkladı. İvanov, “Hükümet komisyonu, daha önce belirlendiği üzere Moskova-St.Petersburg yeni otobanının Himki ormanı üzerinden yapılmasını tavsiye etti. Yol 2013 yılı sonuna kadar yapılacak... Sert tartışma ve bazı çevreci örgütlerin protestolarına neden olan yol yapımına ilişkin komisyon önerisi, ulaşım, ekonomik, sosyal, hukuki ve inşaat zamanı konuları gibi tüm faktörleri göz önünde bulundurularak öne sürüldü. Genelde yolun yapılması gerektiğini herkes destekliyor. Kimse buna itiraz etmiyor... Söz konusu güzergah, hukuki açıdan kesinlikle yasal” dedi.

İvanov, Himki ormanından yapılması planlanan sekiz kilometrelik otoban üzerinde hiçbir altyapı inşaat edilmeyeceğine işaret ederek, “Sadece yol olacak” dedi. Başbakan Yardımcısı, ormana yönelik zararın (ağaç kesimi) tazminatı için dört milyar rubleye kadar para harcayacaklarını da sözlerine ekledi.

Medvedev’in onayı  gerekiyor

Hükümet komisyonu, ilgili raporunu Devlet Başkan Medvedev’e gönderiyor. İvanov, “Bize düşen yolun yapımıyla ilgili karar almak. Biz nihai şekilde Rusya Federasyonu’nun tutumunu formüle ettik ve Başkan onayladıktan sonra inşaat kararı kabul edilebilir” diye konuştu.

Rus çevreciler ise Medvedev’in karara “hayır” diyeceğini umuyor. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan “Himki Ormanı Koruma” adlı sivil toplum örgütü yetkilisi Yaroslav Nikitenko, “Biz Başkan’ın kendisinin bürokratlardan veya halktan yana olduğunu gösterecek bir kararının almasını bekliyoruz. Rusya halkının yüzde 65’i otobanın yapılmasına karşı. Hükümet komisyonunun aldığı karar Başkan Medvedev’in iradesine karşı... Eğer Medvedev bunu başlattıysa şimdi siyasi iradesini ortaya koymalı” diye tepkisini dile getirdi.

Son aylarda yaşanan Himki ormanı  üzerinden otoban inşaatı tartışmalarına son noktayı  Ağustos ayında Medvedev koyarak otoban projesini geçici olarak durdurmuştu. Temmuz ayında ise Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov, Himki ormanlarının kesiminin kanunlara uygun olduğunu ve projenin tüm aşamalarından Putin'in haberdar olduğunu söylemişti. Daha sonra Moskova eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov, Eylül ayında resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesinde yazdığı makalesinde Medvedev’in kararını eleştirmişti. Günlerce süren Medvedev-Lujkov “duellosunun” ardından Belediye Başkanı “güven kaybı” gerekçesiyle görevinden alınmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan