Kremlin yılbaşı kutlamaları için 100 yıllık dev çam kutsanarak kesildi

58

Rusya'nın başkenti Moskova'da yıl başı hazırlıklarını son hız devam ederken, Kremlin de geleneksel yalbaşı çamı için çalışmalar başladı. Yüz yıllık dev çam ağacının kesilmesini uygun gören Kremlin, ekolojik faktörlerin göz önünde bulundurulduğunu açıkladı.

Kremlin Sarayı için Moskova çevre bölgesi Klin’de kesilen dev çam 17 Aralık’ta törenle Kremlin’e uğurlanacak. Kremlin Sarayı’nda her yıl geleneksel olarak “dikilen” çam ağacı, Çarlık Rusyası ve Sovyet döneminin de gözde alışkanlıklarından oldu.

RIA-825348-Kremlin_cam_2Klin Belediyesi Basın Sözcüsü Natalya Polovodskaya, ağacın kesilmeden önce kutsandığını belirtti. Belediye Sözcüsü, “Ormanda ağaç kesilmeden önce dini tören yapıldı ve Ortodoks geleneklerine göre kutsandı. Çamı Rus Ortodoks Kilisesi Klin bölge sorumlusu papaz Boris Balgofrov kutsadı” dedi.

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Basın Sözcüsü Viktor Hrekov, yılbaşı kutlamaları için ağaç kesiminde ekolojik faktörleri göz önüne aldıklarını  belirtti. Kremlin yetkilisi, “Ağacın yaşına göre kesilmesi önem arzediyor. Kesilecek ağaçın en az 100 yıllık olması şart. Moskova çevre bölgesinde 10 yerde araştırma yapıldı ve yüzün üzerinde çam gözden geçirildi” dedi.

RIA-825348-Kremlin_cam_330 metrelik çam 17 Aralık’ta Moskova çevre bölge Valisi Boris Gromov’un eşliğiyle ve düzenlenecek törenle Kremlin Sarayı’na uğurlanacak. Ağacın en tepesine 1,5 metrelik dev yıldız da konulacak, bin 100 metrelik süs ve 400 oyuncakla süslenecek.

Yılbaşı için çam kesme geleneğinin tarihi 17. yüzyılda Çar Aleksey Mihayloviç Romanov’a kadar uzanıyor. 18'inci yüzyılda Büyük Petro, ülkenin başkentini St.Petersburg’a taşımasına rağmen yılbaşı kutlamalarında kurulan çam Kremlin’in vazgeçilmez süs eşyası haline geldi. Bu gelenek eski Sovyet döneminde de davem ettirildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan