Medvedev'den Rus ajanlara 90. yıl desteği; Her zaman yanınızdayız

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya'nın ülkeleri uğruna yurt dışında hizmet veren istihbarat elemanlarına her zaman sahip çıkacağını söyledi.

Dış İstihbarat Servisi'nin (SVR) 90. yıldönümü kutlamasında konuşma yapan Medvedev Rusya'nın zor duruma düşen ajanlarına her zaman yardımda bulunacağını  söyledi. Medvedev, “Devlet vatandaşlarına karşı sorumlu şekilde davranmalı. Kimsenin şüphesi olmasın ne kadar zor durumda olursa olsun Rusya her zaman vatandaşlarını ve istihbarat elemanlarını korumaya devam edecek” şeklinde konuştu.

İstihbarat elemanlarının yaşam standartlarını hakettikleri düzeye ulaştırılacağını vaat eden Medvedev, “Devletin, cumhurbaşkanının ana hedefi istihbarat elemanlarına hakkettikleri yaşam standardı sağlamaktır. Bu başarılı çalışmanın en önemli etkenidir. Onlar da sıradan insanlar... ev, maaş gibi endişeler taşımamalı. Bu tür problemler çözülmeli” dedi.

SVR yıl dönümünü resmi şekilde 20 Aralık tarihinde kutlayacak. 90 yıl önce 1920 yılında KGB’nin selefi olan Rusya Olağüstü Komitesi (VÇK), kendi bünyesinde dış departman kurulmasını kararlaştırdı. SVR'nin arşiv belgelerinde Dış Depertmanın kurulmasından bir yıl öncesinde ise VÇK kurucusu Polonya asıllı Feliks Dzerjinski ilk yurtdışı istihbarat ağını Ankara’dan başlattığı anlatılıyor. VÇK Başkanı Dzerjinski Türkiye’ye ajan göndererek Sovyet Rusyası’nın Ankara Özel Temsilciliği’ne (Sovyet elçiliği henüz kurulmamıştı) mektup yazarak Türkiye’de VÇK ajanına yardımcı olmaları isteğinde bulunuyor.

Öte yandan Rusya basınında son günlerde SVR'nin yaşadığı fiyaskolar nedeniyle (ABD'de 10 ajanın yakalanması gibi) Başkanı Mihail Fradkov'un yerine Devlet Başkanı İdari Yöneticisi Sergey Narışkin'in getirileceği konuşuluyor. Ayrıca basında SVR'nin KGB'nin halefi Federal Güvenlik Servisi(FSB) ile birleştirilmek istendiği bilgilerine de yer veriliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan