Rusya’nın en kirli bölgesi Moskova

45

“Zelyenıy Patrul” isimli çevreci sivil toplum örgütü, Rusya'da “2010 yılının En İyi Çevre Bölgesi” sıralamasını yaptı. Sıralamaya göre ülkenin en kötü ekolojisi olan bölgelerden biri Moskova olurken, Rusya’nın ekoloji açıdan en temiz bölgesi Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesi belirlendi.

Tüm Rusya’da yapılan sıralamada başta çevre şartları olmak üzere 15 kritere değer verildi. Basına konuşan Zelyenıy Patrul sivil toplum örgütü Başkanı  Andrey Nagibin Rusya’nın en temiz havası olan bölgesinin Belgorod olduğunu açıkladı. Nagibin sıralamayı şöyle açıkladı: “Belirlediğimiz ilk on sıralamanın başında Belgorod bölgesi yer alıyor, daha sonra ise Altay, Tuva, Tambov, Tomsk, Buryatiya, Pskov, Çuvaşya, Amur bölgeleri geliyor.”

Rusya’nın en kötü havası  olan bölgeler arasında Moskova da yer alıyor. “Kötü bölgeler” şöyle sıralanıyor: Sverdlovsk, Çelyabinsk, Moskova, Orenburg ve Zabaykal. Rus çevreciler Moskova’nın “en kötü” listeye girme nedenlerini şu faktörlere bağlıyor: Çok sayıda göçün bulunduğu metropol kent, milyonlarca atık madde, yasadışı inşaat, iş dünyasının sosyal sorumsuzluğu ve tüm iktidar mercilerinde yolsuzluğun diz boyuna ulaşması.

Rus çevrecilere göre, tespit edilen ekoloji durumlar, o bölgelerdeki sorumlu valilerin çalışmalarında en önemli gösterge. Zelyenıy Patrul örgütünün doğayı koruma programları Başkanı Poman Pukalov, “Halkın içtiği suyun temizliği, halkın ciğerlerine çektiği havanın temziliği o bölgelerdeki yetkililerin en başlıca görevi sayılmakta” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Kasım ayında halka hitaben yaptığı konuşmasında bölge valilerinin çevre ile ilgili aylık rapor hazırlamalarını ve vatandaşların bundan haberdar edilmesi talimatında bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan