Rusya'da 300 bin civciv buzda ölüme terk edildi

83

Rusya'nın Kursk bölgesinde iflas eden tavuk çiftliği yem bulamadığı için 300 bin civcivi buz gibi soğukta ölüme terk etti.

Kursk bölgesinin en büyük çiftliği sayılan 'Krasnaya Polyana'nın borçları nedeniyle varlığına el konuldu. Neredeyse tüm yerel halkın çalıştığı çiftlik iflas edince çalışanlar işsiz kaldı, civcivlere ise yem bulunamadı. Civcivleri çöpe atmaktan başka çare bulamayan işçiler yumurtalardan yeni çıkan binlerce civcivi soğuğa terk etti. Kimini çöp konteynerlere dolduran, kimilerini çöplüklerde bırakan işçiler duygulu anlar yaşadı.

Olaydan bir gün önce doğan 40 bine yakın civcivi çöp konteynere boşaltmaya çalışan çiftlik personelinden bir bayan elindeki sepet dolusu civcivleri ağlayarak gösterdi. Bayan, “Daha önce de zor günler yaşadık, ancak bu kadarı olmamıştı. Baksanıza şu canlı yavruları çöplere atıyoruz. Canlı canlı ölüme terk ediyoruz” dedi.

Şimdiden 300 bin civcivi sokağa terkeden fabrika sahipleri verebildikleri civcivleri yakın çevredeki köylere bedava dağıttı. Fakat elinde kalan 3 milyon civcivi de önümüzdeki günlerde imha etmeyi  planlıyor.

Bir başka çalışan fabrikanın köyü  ayakta tuttuğunu belirterek, “Çok zor bir durum bu. Aslında biz de bu civcivler gibi dışarıya terk edildik” şeklinde konuştu.

Rossiya 24 kanalının verdiği bilgiye göre fabrikanın iflas etmesinin asıl nedeni ödemediği vergiler olduğu belirtildi. 100 bin dolar borcu olan şirketin ayrıca 1 milyon 300 bin dolar maaş, elektrik, yem gibi başka borçları da mevcut.

'Krasnaya Polyana' çiftliğ müdürü  Vladimir Bukeev ise yaptığı açıklamada sonbahardan itibaren fabrikanın çalışmaları savcılık ve zabıtın tacizlerinden dolayı çalışamaz hale geldi. “100 bin dolarlık vergi borcundan dolayı 130 milyon dolarlık çiftliğin yok edilmesi mantıklı mı?” diyen Bukeev ayrıca çevik kuvvetin de çiftlikte aramalar düzenlediğini iddia etti.

'Krasnaya Polyana' çiftliğinin zamanında bölgenin yüzde 50 beyaz et ihtiyacını karşıladığını ve bölgeye gelir sağladığını ifade eden yerel makamlar, ancak son yıllarda çiftliğin sürekli zarar ettiğini de kaydediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{dailymotion}xg5vd9_civciv_animals{/dailymotion}