Rusya’da engelli, hastane duvarında donarak öldü

12

Rusya’da dondurucu soğukların başlaması  “bomj” diye bilinen bazı evsiz insanları öldürürken, Ural bölgesinde trajik bir olay yaşandı. Bölgenin Yekaterinburg kentinde engelli bir vatandaş, hastaneye giderken yolda dondu ve hastane kapısına bir kaç adım kala yaşamını yitirdi.

Yekaterinburg kentindeki 20 nolu Kent Merkez Hastanesi yetkilileri, hastane duvarına sırtını dayamış bir vatandaşın saatlerce orada “durduğunu” farketti. Yanına yaklaşan hastane özel güvenlik yetkilileri gördüğü manzara karşısında şok oldu: Talihsiz bir engelli vatandaşın duvarın yanında donarak öldüğü ortaya çıktı. Olay yerine polis ve savcılık yetkilileri çağrıldı.

Basına konuşan Rusya Başsavcılığı  Soruşturma Komisyonu Sverdlovsk Bölge Savcı Yardımcısı Aleksandr Şulga, “Cesette herhangi bir dıştan gelen şiddet izine rastlamadık. Muhtemelen engelli vatandaş yürürken kuvvetten düşmüş ve sonra da donmuş” dedi.

İlk belirlemelerde, 50-60 yaşlarındaki engelli vatandaşın koltuk değni yardımıyla tekbaşına hastaneye pansuman yaptırmaya gittiği tespit edildi. Yetkililer, “Hastane girişine birkaç adım kala yorulmuş ve soluk almaya karar vermiş, fakat sırtını dayadığı hastane duvarında donmuş” dedi. Olayın meydana geldiği gün bölgede hava eksi 5 idi.

Rus sağlık uzmanları, Moskova’da kış aylarında ortalama olarak 200 kişinin donarak hayatını  kaybettiğini belirtiyor. Bunların arasında sadece “bomjlar”, ayrıca başkente para kazanmaya gelen gençler, yaşlı emekliler ve çocuklar da var. Rusya genelinde ise donarak ölen vakaların sayısı yüzlerce.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan