İki Türkü döverek bıçaklayan dazlaklara hapis cezası verildi

8

İki yıl önce Rusya’ya bağlı Başkortostan Cumhuriyeti’nde iki Türkü döverek bıçaklayan yedi Rus dazlağa hapis cezası verildi. Dazlakların arasında bir genç bayanın olduğu da belirtildi. Irkçı çetenin saldırdığı yabancılar arasında bir Vietnamlı ve esmer tenli iki Rus vatandaşı var.

2008’te iki Türk vatandaşı döven ve birini de bıçakla ağır şekilde yaralan yedi kişilik Rus dazlak çetesine hapis cezası verildi. Basına konuşan Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Başkortostan Cumhuriyeti Savcı Yardımcısı Svetlana Abramova, cezanın Ufa kenti Sovetski semt mahkemesi tarafından verildiğini belirtti. Rus savcılık yetkilisi, “Mahkeme biri bayan olmak üzere birkaç kişiyi döven yedi kişilik dazlak çete için ceza kararını açıkladı. Dazlaklar 18-26 yaşlarında. Çoğunun suç işlediği yıllarda yaşları küçük idi. Suçlular sokaklarda bulduğu ve etnik kimliği gerekçelerle hoşlarına gitmeyen insanlara saldırmış” dedi.

Rus savcılık yetkilisi Abramova, dazlakların suçunu itiraf etmediğini de belirtti. Mahkeme iki dazlağa dört yıl 2 ay ve dört yıl 6 ay, diğer beş dazlağa da iki yıl 6 aydan dört yıla kadar hapis cezası kesti. 

Dazlakların 2008 yılında iki Türk vatandaşı dövdüğü kaydedildi. Suçlular olayda Türk vatandaşlarının birini bıçakla ağır şekilde yaralamıştı. Dazlakların ayrıca bir Vietnamlı ve Güneydoğu Asya kökenli sandığı iki esmer tenli Rus vatandaşına da saldırdığı tespit edildi. Bu saldırıların ardından Başkortostan istihbarat ve güvenlik güçleri ortaklaşa operasyon yaparak dazlak çetesini yakalamıştı. Zanlılara “Bilinçli olarak etnik ve dini düşmanlık ve nefretten dolayı saldırı” ve “şiddet kullanılması” suçlarından dolayı dava açılmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan