Leningrad Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), 2011'i ''Türkiye Yılı'' ilan etti

3

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Başkan Yardımcısı Önder Bülbüloğlu ve bir grup gazeteciyle birlikte her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl da 2011'in ''Türkiye Yılı'' ilan edildiği ''Leningrad Bölgesi İş Çevreleri Kış Asamblesi''ne katılmak üzere dün St. Petersburg'a gitti.

Park Inn Otel'de düzenlenen asamblede bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, bahar aylarında Rusya Federasyonu, Leningrad Bölgesi TSO Başkanı ve Bölge Vali Yardımcısı Rashid İsmagilov'un Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Türkiye'nin artık yurtdışına ihraç etmeye başladığı projelerden biri olan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) modelini Sincan'daki ASO 1. OSB'yi gezdikten sonra mutlaka Rusya'ya taşımaları gerektiğini dile getirdiğini anlattı.

Bunun ise İsmagilov'un hür teşebbüs ve girişimciliğe ne kadar değer verdiğinin bir göstergesi olduğunu belirten Özdebir, zira OSB'lerin en temel özelliklerinden birinin burada yer alan yatırımcıların kendi kendilerini idare etmeleri olduğunu kaydetti. Özel sektörün önü ne kadar açılır, imkanları genişletilirse onların daha fazla katma değer yaratacaklarının muhakkak olduğunu belirten Özdebir, böyle bir OSB'nin St. Petersburg'da bir Türk firması olan Rönesans İnşaat ve ASO'nun bilgi birikimiyle gerçekleştirilecek olmasının kendileri için büyük bir onur olduğunu söyledi.

-2011'İN ''TÜRKİYE YILI'' İLAN EDİLMESİ''

Özdebir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bugün ülkem adına ikinci bir mutluluk daha yaşıyorum. Bu ise önümüzdeki 2011 yılının Leningrad'da 'Türkiye Yılı' ilan edilmiş olması. Bundan dolayı herkese teşekkür ediyorum. Çünkü milletlerin birbirleriyle kaynaşması için muhakkak ki ticari ilişkiler önemlidir. Ama bunun yanında kültürel ilişkilerle bu işin güçlendirilmesi çok daha anlam kazanmaktadır. Ben bu konudaki haberi alır almaz Turizm Bakanımızla konuyu paylaştım. Kültür Bakanlığı olarak bu yıl içinde daha başka etkinliklerle bu kültürel alışverişin gelişmesine katkıda bulunabileceklerini söylemiş olması da benim için bir müjdedir.

Rusya ve Türkiye, Almanya'dan Çin'e kadar, Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna kadar bölgedeki en büyük 2 ekonomik büyüklüktür. Bu iki ekonominin birbirleriyle ilişkilerini artırması, Rusya'nın, Türkiye'nin sadece müteahhitlik sektörüyle değil, makina sanayi ve diğer ürünleriyle de tanışması, keşfetmesi mutlaka her iki ülke açısından büyük getiriler sağlayacaktır.''

Türkiye'nin çok fazla doğal zenginliklerinin bulunduğunu, ancak enerji açısından ise tamamen yurtdışına bağımlı olduğunu ifade eden Özdebir, buna rağmen 2008 yılında 132 milyar dolarlık bir ihracat yapıldığını, kriz nedeniyle bu rakamın şimdi 115 milyar dolar civarına indiğini bildirdi. Türkiye'nin ihracatının yüzde 98'inin sanayi ürünlerinden oluştuğunu ifade eden Özdebir, ''Türkiye ile Rusya, kriz şartlarında yıldızları parlayan ve diğer gelişmiş ülkelerden pozitif yönden ayrışan ekonomilerdir'' dedi.

-LENİNGRAD VALİSİ SERDYUKOV-

Leningrad Valisi Valeri Serdyukov da konuşmasında, heryıl düzenledikleri asamblenin geleneksel hale geldiğini ve yılın ekonomik yönden değerlendirmesini yaptıklarını söyledi. Kriz nedeniyle 2010'nun kendileri için zor bir yıl olduğunu belirten Serdyukov, buna rağmen yeni projeler geliştirdiklerini, ülkelerine yeni yatırımlar ve teknolojileri çektiklerini anlattı. Son 10 yıl içinde bölgelerindeki yabancı yatırımların arttığını belirten Serdyukov, ''Bu da güven simgesidir'' dedi.

Leningrad Bölgesi Yasama Meclisi Başkanı Ivan Habarov da, bugün bürokrasiyle iş adamlarının ortak bir dil bulduklarını, ekonominin geliştiğini, yaşam şartlarının iyileştiğini kaydetti. Habarov, iş adamlarına, ekonomiye yaptıkları katkılarından ötürü de teşekkür ederek, Leningrad bölgesinin daha fazla gelişmesini diledi.

-''LENİNGRAD EKONOMİSİNDE DÜZELME VAR''-

Leningrad TSO Başkanı ve Bölge Vali Yardımcısı Rasid İsmagilov da, global krizin zorluklara neden olduğunu ancak artık geçtiğini ve gelecek yılın daha iyi olmasını beklediklerini söyledi. Leningrad bölgesinin ekonomisinde düzelme olduğunu belirten İsmagilov, bölgede yeni bir OSB yapılmasına ilişkin büyük bir projeleri bulunduğunu anlattı. Bunun çok perspektifli bir proje olduğuna işaret eden İsmagilov, herkesin burada yerini alacağını söyledi. İsmagilov, bölgede kuracakları yeni OSB ve bu konuda ASO'nun kendilerine verdiği katkı nedeniyle 2011'i Leningrad'da ''Türkiye Yılı'' ilan ettiklerini bildirdi. Bunun için Rönesans İnşaat gibi çok önemli bir ortakları bulunduğuna işaret eden İsmagilov, Rönesans İnşaatın çok başarılı bir firma olduğunu kaydetti.

Rönesans İnşaat A.Ş'nin Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki Başkanı Avni Akvardar da, yaptığı konuşmada, zeytin ağacının iyilik ve barışın simgesi olduğunu ve aynı zamanda iyi ürün verdiğini belirterek. ''Bizim şirketimiz de iyi ürün verdiği için zeytin ağacına benziyoruz'' dedi. Şirket olarak Leningrad Bölgesi'ndeki Ford fabriasını yaptıklarını ve iki büyük ticaret merkezi inşa ettiklerini belirten Akvardar, birkaç hafta önce bir OSB kurulması konusunda imzaladıkları anlaşmayla bölgedeki işlerini bir üst noktaya taşıdıklarını kaydetti.

-KONFETİLER EŞLİĞİNDE ''TÜRKİYE YILI''-

Konuşmaların tamamlanmasının ardından asamblede, iş dünyasına yaptıkları katkılar ve getirdikleri yenilikler nedeniyle ödüle değer bulunan kişi ve kurumlara ödülleri verilirken, Türkiye'nin St. Petersburg Başkonsolosu Mehmet Çınar'a da, Türkiye ile Rusya'nın ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı liyakat nişanı ve beratı verildi.

Asamblede düzenlenen törende, konfetiler eşliğinde, 2001 yılı, Leningrad bölgesinde ''Türkiye Yılı'' ilan edildi. Fransız şarkıcıların seslendirdiği eserlerin ardından dans gösterileri de sunuldu. İki Türk kızı da modernize edilmiş folklorik giysileriyle Türk halk oyunlarından örnekler sundular. Asambleye katılanlar gece boyunca müzik eşliğinde dans etti.