Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Gaynuddin: "Özgür ve demokratik bir ülkede yaşıyoruz"

5

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin Müslüman topluluğun yönetimden herhangi bir şikayetleri olmadığını ve haklarına tamamı ile saygı gösterildiğini söyledi. Son günlerde Rusya'da yaşanan ırkçı gruplar ve etnik topluluklar arasında yaşanan sorunların çözümü için din adamları taraflara sükunet çağrısı yapıyor.

Rusya Devlet Başkanlığı Yönetimi Birinci Yardımcısı Vladislav Surkov'la görüşmesinden sonra açıklamada bulunan Gaynuddin, "Görüşmemizde Rusya'da yaşayan milyonlarca Müslümanın mevcut yönetimden herhangi bir şikayetleri olmadığını ilettim. Çünkü bizim haklarımız üzerinde herhangi bir baskı yok" değerlendirmesinde bulundu. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı özgür ve demokratik bir ülkede yaşadıklarını da vurguladı.

Rusya'da bir kısım sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini ve doğru bir şekilde sonuca ulaştırılmasını isteyen Gaynuddin, "Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki mevcut yönetim Müslümanlara saygılı bir şekilde davranıyor" dedi.

Son günlerde basında Gaynuddin'in Kremlin'in Rusya Müslümanlar'ının birlik olmasına engel olduğu ve etnik çatışmaların hedefinin de Müslüman topluluk olduğunu söylediği iddiaları yer almıştı. Bir kısım Müslüman liderlerden Gaynuddin'e yönelik eleştiriler gelirken, sokak olaylarına dini boyut kazandırmaya çalışılması dikkat çekiyor.

Son dönemde tartışmalı olan bir çok konuyu ele aldıklarını kaydeden Gaynuddin, "Son dönemdeki sıcak gelişmeleri, din-devlet ilişkilerinin gelişmesine yönelik değerlendirmelerde bulunduk. Ülke yönetiminin Müslüman toplumla diyalog çalışmasının verimli bir şekilde işlediğinin farkındayız. Surkov'la görüşmemiz de bunun en büyük kanıtı" tespitinde bulundu.