Rusya'da yabancılar için adaptasyon servisi kuruldu

1

Rusya’da son günlerde Rus dazlak, ırkçı gruplar ve Kafkasyalı gençler arasında şiddet tırmanırken, ülke makamları yabancıların entegrasyonu için federal masa kurdu. Rusya’da kurulacak kültür merkezleri de yabancılara Rusça, kültür, davranış ve Rus mevzuat dersleri vererek federal masaya yardımcı olacak.

Rusya Federal Göçmen Servisi Dış  İlişkiler Dairesi Başkanı Yuliya Slutskaya, yabancıların Rus topraklarına adaptasyonu için özel masa kurduklarını açıkladı. Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesina konuşan Slutskaya, “Rusya Federasyonu’na gelen göçmenlerin adaptasyon ve entegrasyonu için kurumumuza bağlı özel masa oluşturuldu. Biz bu bağlamda iki kavramın altını önemle çiziyoruz: Sınırlı bir zaman diliminde ülkemizde bulunan göçmenler için adaptasyon gerekli. İkincisi ise entegrasyon, ki bu da gelecekte Rus vatandaşlığı almaya hazırlayanlara yönelik” dedi.

Federal Göçmen Servisi özel masası, diaspora temsilcilikleri, dini temsilcilikler ve sivil toplum örgütleriyle ilişkiler kuruyor. Özel adaptasyon masası, ilk adım olarak Rusya’da kültür merkezleri kuracak. Bu merkezlerde yabancılara Rusça, davranış kültürleri ve Rusya Federasyonu mevzuatları dersleri verilecek.

Rus basını ise yeni programın başarılı olacağı ile ilgili endişelerini dile getirirken, Rus uzmanlar ise farklı düşünüyor. Rusya Bilimler Akademisi Sosyal-Siyasi Araştırmalar Enstitüsü’ne bağlı Sosyal Demografiya Merkezi Başkanı Sergey Ryazantsev, “Bizim başka tecrübemiz var. 20 yıl önce biz aynı ülkede yaşıyorduk. Şimdi eski SSCB tecrübesini övmek doğru bulunmuyor, ama bu tecrübe çeşitli kültür temsilcilerikleri için önemli rol oynamaya devam ediyor” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskva