Rusya kara teslim; tankla mücadele başladı

23

Rusya'nın başkenti Moskova ve çarlar kenti St. Petersburg başta olmak üzere ülkenin genelinde kar yağışları  yaşamı olumsuz etkiliyor. Yılbaşı alış verişleri için sokağa çıkan vatandaşlar trafiği kilitlerken, çatılardan sarkan buzların temizlenmesi, yollarda biriken karların toplanması için belediye ekipleri yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Buzlu yollarda yürüyemeyen ve ayaklarını, kollarını kıran vatandaşlar ise hastanere akın ediyor. Sadece St. Petersburg'da buz yaralanması sonucu 100'den fazla vatandaşın hastanede tedavisi sürüyor. Rusya'nın bazı bölgelerinde bir metreye yaklaşan karla mücadele için ise modifiye edilmiş tanklar kullanılmaya başlandı.

Tüm yaralılar hastanede tedavi altına alınırken şehirde biriken karın oluşturduğu zorluklar 'İkinci dünya kuşatmasına' benzetiliyor. Durumdan şikayetçi olan St. Petersburg halkı şehir vailisi Valentina Motviyenko'nun kar ile mücadelede başarısızlığından dolayı da tepkili.

Kar aracı  iki kişinin yaşamını sona erdirdi

Öte yandan St. Petersburg iki gün önce meydana gelen iki kişinin ölümüne neden olan haber ile sarsıldı. Yollardaki kar birikintilerini temizleyen belediye aracı kayarak 89 yaşındaki bayanı ve anaokula kızak ile götürdüğü küçük torununu ezdi. Yolların zamanında temizlenmediğinden trafiğin tıkandığını ve buzların oluşturduğu sorunlardan şikayetçi olan vatandaşlar ölüm olayından dolayı tepkilerini daha da arttırdı. Ayrıca bazı kaynaklara göre şehir merkezinin dışındaki bölgelerde sokaklar ve yollar neredeyse hiç temizlenmediği kaydediliyor.

Vali Motviyenko geçtiğimiz kış mevsiminde de kar ile mücadelede başarılı olmaması yüzünde şikayet almıştı. Karı temizlemekte belediye olarak zorlandıklarını ve yetişemediklerini kabul eden Matviyenko, bir radyo programında canlı yayında vatandaşlardan yardım istemişti. Matviyenko tüm vatandaşların avlularını temizlemesi gerektiğini söylemişti.

9 bin araçla kar seferberliği

Başkent Moskova'da ise nispeten temizlenen yollar, sürücülerin rahat ulaşımına imkan sağlarken, hafta sonunda yoğunlaşacak kar yağışları için şehir yönetimi vatandaşları  uyardı. Son 24 saat içinde Moskova'da 2 bin kamyonla şehir merkezinden 200 bin metreküp kar, kar eritme merkezlerine taşındı. Öncelik metro çıkışları, yaya yolu ve apartman önlerine veriliyor. 9 binin üzerine araç ve ekipman başkentte yaşamı kolaylaştırmak için karla mücadele ediyor.

Tankla karla mücadele

Sverdlovsk bölgesi Nijni Tagil kentinde karla mücadele için şehir yönetimi tank satın aldı. Yarım metrenin üzerinde karla mücadele traktör ve diğer araçların işlememesi üzerine yönetim, bölgede bulunan askeri teknik araç üreten kurumdan destek istedi. T-72 model iki tank modifiye edilerek belediyenin hizmetine sunuldu. Karla mücadelede başarılı olması durumunda belediye yeni alımlar da yapacak.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-816018-rusya_kar_1RIA-816018-rusya_kar_2RIA-816018-rusya_kar_3RIA-816018-rusya_kar_4RIA-816018-rusya_kar_5RIA-816018-rusya_kar_6RIA-816018-rusya_kar_7RIA-816018-rusya_kar_8RIA-816018-rusya_kar_9RIA-816018-rusya_kar_10