Rusya'da camiden 1,4 milyon rubleyi gasp ettiler

0

Rusya’nın kuzey kenti St.Petersburg Merkez Camisi’nden kimliği belirsiz kişiler 1,4 milyon rublelik (48 bin dolar) iaşe parasını gasp etti. Soyguncuların, cami yetkililerini elektrikli şok cihazı ile bayılttıktan sonra kasadan paraları alıp kaçtığı belirtiliyor.

Kentin Kronverski sokağındaki bulunan camiye öğlen saatlerde maskeli üç kişi saldırı düzenledi. Merkez caminin kalem odasına giren suçlular orada bulunan 81 yaşındaki sekreter ve 70 yaşındaki veznedarı elektrikli aletle bayıltarak ellerini bağladı. Daha sonra kimliği belirsiz kişiler, odada arama yaparak kasa anahtarını buldu. Kasayı açan ve oradan 1,4 milyon rubleyi alan suçlular olay yerinden kaçtı.

Vakayla ilgili basına konuşan St.Petersburg Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, “İlk belirlemelere göre saldırıda siyasi veya dini bir zemin yok. Suçluların amacı gasp” dedi.

Kent Emniyet Müdürlüğü, zanlıların yakalanması için çalışma başlattı. St.Petersburg Emniyet Müdürü Vasili Piodrovski, arama çalışmaları için en iyi dedektiflerin de seferber edildiğini açıkladı.

Gazeteye konuşan cami yetkilileri, “Kalem odası camiden 20 metre uzaklıkta bulunuyor. Orada hiçbir koruma yok, kapısı her zaman açık ve giriş serbest” dedi. Olayla ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu 162. madde gereği dava açıldı.

Fuad Seferov, Moskava, Cihan