Moskova'ya 43 yeni metro istasyonu

145

Rusya'nın başkenti Moskova'da beş  yıl içinde 79 kilometre ek metro hattı kurulması planlanıyor. Yeni hatlarla birlikte 27 hafif ray sistemli ve 16 standart raylı metro istasyonu inşa edilecek.

Moskova Belediyesi tarafından yapılan açılamada belediyenin hedeflediği proje sayesinde Moskova yakınlarında bulunan çevre şehirlerine daha kolay ulaşım sağlamayı amaçlıyor. Belediye şimdilik proje için inşaatların yapılacağı hatların değerlendirmesini ve maddi giderlerin hesabını yapıyor.

Ayrıca Belediye daha önce yaptığı  açıklamada metro için ikinci halka kurmayı amaçladığını belirtmişti. Şu anda metronun tüm hatların merkeze yakın kısımda birleşmesini sağlayan bir halka mevcut. Belediye yeni metro inşaatı projeleri sayesinde trafik sorununun yüzde 20'ilere kadar oranla azaltılmasına yol açacağına inanıyor.

Hızlı inşaat projeleri göreve yeni başlayan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'in trafik ile mücadele vaadi çerçevesinde gerçekleşiyor. Sobyanin göreve başladığı ilk günden itibaren Moskova trafiği ile katı şekilde mücadele edeceğini ve metro istasyonlarının inşaatlarını daha hızlı gerçekleştireceğini söylemişti. Daha önceki metro istasyonları özgün ve sanat değeri taşımaları hasabiyle inşaatları yıllarca sürüyordu. Yeni konsepte göre özgün yapıda istasyon kurmakatan vazgeçen Belediye böylelikle seri şekilde metro istasyonları kurmayı hedefliyor.

Öte yandan Moskova Metrosu'nda yakın günlerde havalimanı tarzında güvenlik kontrol noktalarının kurulacağı açıklandı. İlki Kızıl Meydan yakınındaki Ohotniy Ryad metro istasyonuna kurulması planlanıyor.

Devlet tarafından işletilen Moskova Metrosu'nda günde ortalama 7.27 milyon kişi yolculuk yapıyor. Bu sayının çalışma günlerinde 9 milyonu aştığı belirtiliyor. Metronun toplam uzunlukları 301,2 kilometreye ulaşan 12 hattı bulunuyor. Her gün 10 bin trenin sefer yaptığı metroda dizayn ve işletmeleri ile biri birinden farklı ve özgün yapılarla 182 istasyon yolculara hizmet veriyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan