Onişenko: Dumansız hava sahasını genişletelim

0

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, tüm kamu yerlerinde sigara içilmesine yasak getirilmesi gerektiğini belirtti. Onişenko, Rusya’da sigaraya yüksek oranda zam yapılmasını savundu.

Rus haber ajansı İtar-Tass’da basın toplantısı düzenleyen Halk Sağlığı Dairesi Başkanı, Rusya’nın sağlıkla ilgili genel sorunlarını değerlendirdi. Sigara içmeye teşvik eden şirketleri eleştiren Onişenko, "Rusya’nın tüm toplu kullanım alanlarında sigara içilmesi yasaklanmalı. Bazıları, restoranlarda sigara yasağının ticaretlerini yok edeceğini savunuyor. Bu tepkiler boşuna. Dolayısıyla bu gibi yerlerde sigarayı yasaklamak lazım" dedi.

Onişenko, Rusya’da sigara içenlerin sayısının arttığına dikkat çekerek, "Sigara içme oranı bakımından dünya ülke listesinde ilk yerlerden biri bize ait. Sigara içen yetişkin Rus vatandaşlarının sayısı yüzde 39,1’e ulaştı. Rakamlara göz atalım: 19-44 yaş arası 10 erkekten yedisi, aynı yaş kategorisinde 10 bayandan dördü sigara kullanıyor. Artı Rus vatandaşların yüzde 34,9’u pasif olarak sigara dumanından etkileniyor. Zira bu da sağlığa aktif sigara içmeden daha fazla zarar” diye konuştu.

Onişenko sigaraya fazla zam yapılmasını savunarak, “Sigara ile mücadele bağlamında bir paket sigaranın fiyatını önemli ölçüde artırmalıyız” dedi.

Sigara toplumun başına bela

Daha önce de Onişenko, sigaranın Rusya toplumunun başına bela olduğunu ifade etmişti. Orduda tıpkı alkol gibi sigaranın da yasaklanmasını savunan Rus üst düzey sağlık yetkilisi tepkisini şöyle dile getirmişti: “Rusya'da erkeklerin yüzde 60-70'i ve kadınların yüzde 15-20'i sigara içiyor. Gençler arasında erkeklerin yüzde 27'si ve bayanların yüzde 24'ü sigara tüketiyor. Rusya'da yılda 400 milyardan fazla sigara üretiliyor. Bu gencinden yaşlısına kadar kişi başına iki bin 911 sigara düştüğü anlamına geliyor. Sonuçta da ülkemizde sigaradan yaklaşık 400 bin kişi hayatını kaybediyor... Rus ordusunda ise sigara ile durum pek doğru değil. Orduda sigaranın içilmesine yasak getirilmesini öneriyorum. Burada çeşitli makul yasak önlemleri düşünülebilir: Yasak, güçlü ideolojik etki ve başka çalışmalara yönelme.”

Fuad Seferov, Moskova, Cihan