Rusya'da "Slow Food" hareketi fast-fooda savaş açtı

2

Rusya'da fast food gıdayı zararlı  bulan "Slow Food" hareketi sağlıklı besin için kendi market zincirlerini kuruyor.

Kentin hızlı yaşamında sağlıklı  besin hazırlamak için her zaman fırsat bulunmuyor, ancak en hızlı fastfood tüketen şehirlerde bile sağlıklı beslenme trendinin yükseldiği görülyür. Sağlıkı besini tercih edenlerden biri olan Boris Akimov eskiden pazar günleri yumurta ve peynir alabilmek için saatlerce çiftçi ürünü satan marketleri arardı. Şu anda ise durum değişti ve Akimov hem kendisi hem diğer vatandaşlar için 'Lavka' gıda ürünleri market zincirini kurdu.

Köyden getirilmiş gıdaların satıldığı ve ürünlerin internetten sipariş edilebildiği 'Lavka' marketleri Akimov gibi sürekli sağlıklı gıda aramaktan bıkanlar için kurtuluşu oldu.

Rusya’nın şu anki beslenme modelini sağlıksız ve komik olarak nitelendiren Akimov, Lavka’nın alternatif olduğunu belirtiyor. Akimov “Bu fikri televizyonda izlediğim yabancı filmlerden edindim. Örneğin Amerika ve Avrupa’da ailelerin anlaştıkları ve alışveriş yaptıkları çiftçileri olduğunu öğrenmiştim. Rusya'da henüz böyle gelenek yok. Ama olsaydı iyi olurdu” diye konuştu.

Gıda sektörünün bu hale gelmesinin ana nedeni, büyük şirketlerin çiftçileri bu alanda saf dışı bırakmasından kaynaklanıyor. Sağlıklı olduğu iddia edilen reklam ve güzel ambalaj yüzünden ise  vatandaşların sağlıklı gıdayı ayırt etmeleri imkansız hale geldi.

Çiftçiden müşteriye dağıtım

Müşteriler internet üzerinden 'Lavka' satış noktalarından seçtiği ürünü istediği çiftçiden satın alma imkanına sahip. Ayrıca ürünü evine kadar ulaştırılıyor, süpermarketler ise müşterilerine böyle imkan tanımıyor.

Akimov, “Bizim hedefimiz çiftçilere yol göstermektir, dolaysıyla onlarda bu modeli kullanarak kendi işlerinde daha başarılı olabilirler” şeklinde konuştu.

Fast food ve hızlı yaşamla savaş eden bir diğer şirketi ise 'Slow Food Russia'. Çiftçilerin ürünlerini tanıtan 'Slow Food Russia' bununla kalmayıp ayrıca tüketicileri uzmanların yardımıyla bilgilendiriyor.

'Slow food Russia' temsilcisi Viktor Mihayelsen, "Bizin yaptığımız iş aslında insanlara gıdaları  nasıl ayırt edebileceklerini öğretmektir. Bir gıdanın lezzetini, tadını ve buna benzer temel şeyler hakkında bilgilendiriyoruz" dedi.

Uzmanlara göre çocukluğunuzda tattığınız ve yediğiniz gıdalar hafızanızda daha kalıcı oluyor ve sonraki yıllarda gıda seçiminizde etkili oluyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan