"Putin'e patronunu şikayet etti, işinden oldu"

2

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e Yaroslavl Makina Fabrikası'nı ziyaretinde kötü çalışma koşulları nedeni ile şikayetçi olan işçi Nikolay Şustrov yeni yılda işini kaybetti.

İşçi Şustrov Putin'in haziran ayında bölgeye ziyaret gerçekleştirmesinden önce bir mektup göndererek fabrikadaki iş ortamı ile ilgili şikayetlerini iletmişti. Mektupta işçi, Putin için bir kaç bölümün hazırlandığını, esas çalışma şartlarının çok kötü olan bölümleri kendisine göstermeyecekleri uyarısında bulundu.

Putin de fabrikaya gerçekleştirdiği ziyarette işçi Şustrov'u aracına alarak fabrikada döküm atölyelerini gezdi ve çalışma şartlarının çok iyi olmadığını  yerinde gördü. Ancak Rusya Başbakanı mevcut durumu çok da kötü bulmadı. Yaşanan olayların ardından yerel basın Şustrov'un işini kaybedeceği uyarısında bulunmuştu.

Fabrika sözcüsü Laris Bolava Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, Şustrov'un işten çıkarılmasının Putin'e şikayeti ile ilgisi olmadığını, Rusya'nın iş yasaları ile bağlantılı olduğunu söyledi. Bolava, "Şustrov mevsimlik işçi olarak çalışıyordu. Hiç kimse kontratı olduğu dönemde onu işten çıkarmadı. Ancak şimdi anlaşma süresi doldu..." bilgisini verdi.

Son olarak Rusya Başbakanı Putin'in yıllık soru cevap toplantısında çalıştığı hastanede yolsuzluklar olduğunu canlı yayında açıklayan kardiolog Ivan Hrenov Rusya basınının gündeminde yer almıştı. Putin'in de şok olduğu bilgide Hrenov, Rusya başbakanının ziyaretinden önce hastaneye farklı hastanelerden cihazlar getirildiğini, çalışanların maaşlarının yüksek gösterildiği yeni bordrolar düzenlendiğini, Putin'in bölgeden ayrılmasının ardından da hastaneye getirilen tüm tıbbi cihazların sökülerek hastaneden götürüldüğünü iddia etmişti.

Putin iddiaları inceleteceğini açıklarken, yerel yöneticilerin iddiaları reddetmesi kamuoyunda kabul görmedi. Putin sonrasında da doktoro telefonla arayarak endişe etmemesini istemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan