Rusya’da silahlı isyan planlayan emekli istihbarat Albayı tutuklandı

3

Rusya’da silahlı isyan yapmayı planlayan askeri istihbaratı GRU emekli Albay Vladimir Kvaçkov göz altına alındı. Rus güvenlik güçleri, Kvaçkov’un silahlı isyan ve terör eylemleri hazırlığı içinde olduğuna inanıyor. Rus basınında yer alan iddialara göre, 11 Aralık’ta Kremlin’e yakın Manej meydanında ırkçı dazlak grupların düzenlediği 5 bin kişilik gösteride eski Albayın da parmağı var.

FSB halka anayasa düzenini güç yoluyla değiştirmek için çağrılarda bulunan “Narodnoye Opolçeniya imeni Minina i Pojarskogo” (Minin ve Pojarski adına Halk Milisi) (NOMP) isimli örgüt liderlerinden eski askeri istihbaratçı Kvaçkov göz altına aldı. Kvaçkov, 2005’te Rusya elektrik kurumu “RAO EES Rossiya” eski Başkanı Anatoli Çubays’a suikast düzenlemekten tutuklanmış ve iki gün önce serbest bırakılmıştı. Evinde göz altına alınan Albayın 23 Şubat'ta görülecek mahkemeye kadar Lefortova cezaevinde tutuklu kalmasına karar verildi.

İki gün önce salıverilen Kvaçkov, yakınlarının geçmiş olsun ziyaretlerini kabul ederken FSB baskın düzenledi. Görgü şahitleri evin bir anda FSB elemanları tarafından sarıldığını ve ziyaretçilerle birlikte polis merkezine götürüldüklerini söyledi. Kavçkov'un yargılanacağı Lefertova Mahkemesi sözcüsü Nadejda Savenko suçlamaların çok ağır olduğunu, "terör faaliyetlerini destekleme ve  askeri isyana hazırlık" suçlarından yargılanacağını kaydetti. Kvaçkov suçlu bulunması durumunda en az 20 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Ordu içinde de yapılanmışlar

Rus basınında yer alan bilgilere göre emekli Albayın ordu içinde radikal bir kısım gruplarla birlikte halkı galayana getirip mevcut hükümeti devirmeyi planladığı iddia ediliyor. Vladimir bölgesindeki bir örgüt evinde yapılan araştırmalarda suikast silahları ve patlayıcı maddeler ele geçirildi. Örgütün halen aktif olan internet sayfası üzerinden çok sayıda yandaş topladığı, Vladimir, Voronej, Kurgan, Samara ve St. Petersburg kentlerinde yapılanmalarının olduğu kaydediliyor. Önceki ay örgüt üyesi olduğu tespit edilen bazı şahıslara yapılan operasyonlarda da çok sayıda havai fişek ve TNT kalıpları ele geçirildi.

Kartopu gibi büyümesi bekelenen soruşturmalarda örgütün 'Rus Yürüyüşü', 'Rusya Ulusal Birliği' ve asker içinde örgütlenen 'Hrist' adlı örgütülerin birlikte hareket ettikleri iddia ediliyor. 2006'da Çerkizovski pazarına bombalı saldırı düzenleyen ve 14 kişinin ölümüne neden olan "Savyor" adlı örgütün de olaylarla bağlantılı olabileceği üzerinde duruluyor. Rusya'yı uzun süredir uğraştıran dazlak ve ırkçı grupların paralel hareket ettiklerini tespit eden savcılık, NOMP'un asker içindeki yapılanmasının da "Rusya'nın Kurtuluşu İçin Halk Cephesi" adlı bir örgüt olduğunu belirledi.

Rus devrimi planlıyordu

Rus makamlar, Kvaçkov’un göz altına alınması ve soruşturulmasıyla ilgili sürecin gizli yapılacağını belirtiyor. Bunun gerekçesi ise ortada sır dolu belge ve dosyaların olması. Lefortovo Mahkemesi kararını açıklamasının ardından Kvaçkov, “Rus devrimi kaçınılmaz” diye bağırdığı kaydedildi.

Rus güvenlik ve istihbarat güçleri, Albayın Moskova'daki evinde ele geçirdiği belgelerde iktidarı devirmek için çok sayıda gizli plan ve bilgilerin olduğu kaydediliyor. Moskova İnsan Hakları Bürosu Başkanı Aleksandr Brod, Albayın son günlerde yaşanan ırkçı gösterilerle ilgili ilişkisinin bulunup bulunmadığını ciddi şekilde araştırılması gerektiğini belirtti.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

 

RIA-831559-emekli_rus_albay_tutuklandi2