Rus muhabirden Haliç'te balık ekmek keyfi

46

Rus Ria Novosti haber ajansı, İstanbul’da, Haliç’te olta ile balık avı ve hemen yanındaki “balık ekmek” lezzetini anlattı. Rus muhabire göre, balık ekmeğin leziz kokusu işten gelen İstanbulluları büyüleyerek kendisine çekiyor.

Ria Novosti Türkiye muhabiri Andrey Palariya, Haliç’teki balık avlama keyfini anlatarak bu tutkunun İstanbul’un en eski geleneği olduğunu belirtti: “Her gün yüzlerce insan balık avlama umuduyla köprü üzerine çıkarak oltasını denize atıyor. Burada balık avlama geleneği yaklaşık yüz yıldır sürüyor. Bu gelenek Osmanlı İmparatorluğu döneminden başlıyor, o zaman 19.yüzyılda inşa edilen tahta köprü daha sonra demire dönüştürüldü”

Muhabir, tüm hava koşullarında balık avlamaya gelen yüzlerce İstanbullunun samimi ortamının tanığı oluyor. Özellikle pazar günleri köprünün balıkçılarla tıklım tıklım dolu ve çok sayıda oltanın olması köprü demirlerini bir şarampola benzetiyor. Ama buna rağmen balıkçılar birbiriyle iyi geçinmeye çalışıyor, onlara göre kendilerini deniz biraraya getiriyor, kucaklaştırıyor.

Rus muhabir, Haliç’te başlıca olarak hamsinin avlandığını belirtiyor: “Rusya’da hamsi bizim bildiğimiz kilke balığı. Türkiye’de bu en leziz balık sayılıyor.”

Haliç’te yediden yetmişe herkesin balık avına çıktığına işaret eden muhabir Palariya, “Köprüde sık sık balık avlamaya çıkan takım elbiseli bir işadamına da rastlamak mümkün. Onlar öğlen yemek saatlerinde iş stresini atabilmek için oltasını alıp buraya geliyor. Ama çoğu balık-ekmek için burada” dedi.

Avlanan balıkların köprünün hemen yanında satıldığını, ya da ekmek arası kızartıldığını anlatan muhabir ilginç bilgiler veriyor: “Yeni avlanmış taze balıkları orada ekmek arası kızartıp hazırlıyorlar. Müşterinin isteği üzerine ekmek arasına domates, soğan ve yeşillik de ilava ediliyor. Kızartılmış balık kokusu, feribotla gelen insanları karşılıyor: Yoğun, ağır iş saatinden sonra, çok nadir insan oluyor ki bu taze ve leziz balıktan vaz geçme gücüne sahip olsun”

Fuad Seferov, Moskova, Cihan