Rusların yüzde 61'i yılbaşını evinde kutlayacak

3

Aralık ayında yapılan bir kamuoyu araştırması Rusların yüzde 61'inin yılbaşını evinde kutlayacağını belirledi.

SuperJob.ru sitesi tarafından düzenlenen ankette Rusya genelinde internet kullanıcılarına yıl başı ile ilgili bir dizi sorular soruldu. Ankete göre vatandaşların yüzde 61'i yılbaşını evinde kutlayacağı belirtirken sadece yüzde 6'sı yılbaşını hiç kutlamayacağını açıkladı. Yüzde 2'si yılbaşını yurt dışında kutlayacağını belirtirken yüzde 5'i Rusya'nın bir başka şehrinde kutlayacağını ifade etti.

SuperJob'un anketinde vatandaşların yüzde 30'u on günlük yılbaşı tatiline karşı. Yüzde 53'ü ise olumlu baktığını ve yüzde 12'si ise umurunda olmadığını kaydetti. 35 yaşına kadar olan Rusların büyük bölümü tatile olumlu yaklaşırken, 45 ve üzeri tatilin uzun olmasını istemiyor.

Araştırmaya göre, Rusların yüzde 83'ü yakınlarına ve dostlarına yılbaşı hediye alacağını belirtiyor. Hediye için ayrılan para ise 500 rubleden (17 dolar) başlayarak 10 bin rubleye kadar (330 dolar) değişiyor.

Rusların yüzde 40'ı yılbaşı hediyesi için 5 bin ruble (170 dolar) ayırırken, 5-10 bin ruble arasında para ayıranlar yüzde 18 ve 10 bin rubleden fazla ayıracaklar ise yüzde 6'lık bir oran oluşturdu.

Yılbaşında evlerinde çam ağacı  dikme geleneğine sahip olan Ruslar bu yıl da bu geleneği aksatmayacak. Ancak SuperJob'a göre evlerde eskisi gibi dışarıda satılan gerçek çam ağacı yerine yapay çam ağacına yönelme görüldü. Böylelikle Rusların yüzde 56'sı yapay çam ağacını evde süsleyecekken, sadece yüzde 22'isi yine eski geleneğe devam ettirerek gerçek çam ağacını kullanmayı tercih ettiği ortaya çıktı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

yilbasi