RUTİD'den engelli ve kimsesiz çocuklara yılbaşı hediyesi

55

Rusya'da yılbaşı programları  ve hediyeleşme yoğun bir şekilde ülke gündeminde yer alırken, Rus-Türk iş adamlarının yer aldığı Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği (RUTİD) yetkilileri engelli ve kimsesiz çocukları unutmadı. Moskova 85 numaralı kütüphanede engelli çocuklarla bir yılbaşı programı düzenleyen dernek yetkilileri, çocuklara hediye dağıttı.

Program çerçevesinde çocuklar de ilginç çalışmalar gerçekleştirdi. Çin astrolojisine göre 2011 yılı tavşan yılı olması nedeniyle çocuklar çeşitli tavşan figürleri ve resimlerinden bir köşe oluşturdu. Programın açılışında yeni yılda uğur getirmesi için çocuklar canlı tavşana dokundu.

Çocuklar için yapılan yıl başı programında hikaye kitaplarından derlenen sorularla bir de yarışma yapıldı. Programın en heyecanlı kısmını sabırsızlıkla bekleyen çocuklar hepsi bir ağızdan Ayaz Dede (Noel babayı) çağırdı. Noel Baba’nın tek başına geldiğini gören çocuklar daha sonra torunu Sneguroçka'yı da çağırdı. Çocuklarla çeşitli oyunlar oynayan Noel Baba ve torunu hediyeleri dağıtmadan önce şiir okumalarını istedi. Şiirlerin arasında “Benim evim” adlı şiiri okuyan çocuk etkinliğe katılanlara duygulu anlar yaşattı. Noel Baba çuvalında getirdiği hediyeleri dağıtmasının ardından program sona erdi.

rtd1rtd3rtd4

Moskova 51 numaralı esirgeme kurumu müdür yardımcısı Larisa Mirkulova RUTİD yetkililerine hediyeleri ve yardımlarından dolayı minnettar olduklarını  dile getirdi. Mirkulova, “Kurumumuz her türlü yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bugün RUTİD tarafından çocuklarımıza hem hediye dağıtıldı hem de ayakkabı yardımı yapıldı. Çok mutluyuz.” diye konuştu.

RUTİD Moskova şubesi halkla ilişkiler sorumlusu Bahadır Karadurmuş derneğin sadece ticaretle meşgul olmadığını aynı zamanda sosyal alanlarda etkili olmaya çalıştığını dile getirdi. İhtiyaç sabi olan insanlara el uzatmaya çalıştıklarını söyleyen Karadurmuş yılbaşı sevincini çocuklarla paylaştıklarını söyledi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan