Sobyanin çocuklar kadar şendi; kayak kaydı, karda top oynadı

16

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin kardan yapılmış kayağın üzerine çıktı ve üstüne otruduğu kayakla çocuklarla birlikte kaydı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 'güven kaybettiği' garekçesi ile görevden aldığı Moskova eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un yerine gelen Sobyanin, kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM'un gerçekleştirdiği popüler siyasi liderler sıralamasında Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in ardından dördücü sırada yer aldı. Sobyanin'in yüzde 4 destek aldığını ankette, karizmatik kimliği ve sivri çıkışları ile Vladimir Jirinovski yüzde 5'le üçüncü olmuştu.

Lujniki Stadyu'mun çevresinde kurulan 'Buz ve Kar Festivali'ni ziyaret eden Sobyanin karın üzerinde çocuklarla futbol oynadı ve sünger bopla dans etti. Velilerle ve çocuklarla görüşen Sobyanin parkın alt yapısına tam puan verdi.

RIA-832439-Sobyanin_cocuklar_gibi_sen_2RIA-832439-Sobyanin_cocuklar_gibi_sen_3RIA-832439-Sobyanin_cocuklar_gibi_sen_4RIA-832439-Sobyanin_cocuklar_gibi_sen_5

Önceki yıla göre çocuklar için kış oyun alanlarının 2,5 kat artırılması yönündeki tasarıyı destekleyen Sobyanin şehrin farklı alanlarındanki çalışmaları yerinde inceledi. Komsomolsk Prospekt'te kurulan kış oyunları alanında çocuklarla hokey oynayan başkan, çalışmaların artırılmasını istedi. Sobyanin gelecek kış için yazdan hazırlık yapacaklarını ve çok daha iyi şartlarda oyun alanlarının hazırlanacağı sözünü verdi.

Mskova'da alt yapı açısından kış spor alanlarına yeterli imkan verildiğini ancak bunların büyük çoğunluğunun aktif ve sağlıklı bir şekilde çalışmadığı eleştirisi getirdi. Belediyenin yaptığı araştırmada sadece yüzde 6'sı tam puan alırken, Sobyanin yılbaşı sonrası yeniden inceleme yapılacağını belirtti.

Metro çevrelerinde bulunan kiosları  kaldırarak yaya trafiğini kolaylaştırmaya çalışan Sobyanin, araç trafiğinde henüz sonuç alabilmiş değil. Dev yatırımlar bekleyen başkentte kavşak ve park alanlarının yetersizliği şehir trafiğini kilitliyor. Sobyanin'in test alanı trafik sorununda sağlayacağı başarı olacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan