Civcivleri ölüme terk eden çiftlik 1 rubleye satlık

490

Rusya’nın Kursk bölgesinde yem bulamadığı için 300 bin civcivi buz gibi soğukta ölüme terkeden “Krasnaya Polyana” dev tavuk çiftliği 1 rubleye satılıyor. Geçtiğimiz günlerde çiftlik yönetimi iflas gerekçesiyle 300 bin civcivi sokağa atınca, basında yer alan görüntüler herkesi şok etmişti. Çalışanların göz yaşları içinde civcivleri çöp bidonlarına atmasına kamuoyu tepki göstermişti.

Krasnaya Polyana tavuk ciftliği hissedarları acil bir toplantı yaparak kurumun satılmasına karar verdi. Bunun gerekçesi ise gırtlağa dayanan borçlar. Konuyla ilgili açıkama yapan Krasnaya Polyana Basın Sözcüsü Dmitri Nosikov, “Kurumun tekrar ayağa kalkabilmesi için çok para lazım. Bankalar ise kredi vermeyi reddetti. Krasnaya Polyana hissedarlar kurulu, şirketi borçlarıyla birlikte 1 rubleye satılığa çıkarmaya karar verdi. Bunu almak isteyen yatırımcı iş yerlerini korumayı başarabilsin. Tavuk çiftliği de krizden çıkar ve üretimine devam eder” dedi.

RIA-826714-civciv2Sözcü Nosikov, olup bitenlerle ilgili Vali ve Bölge Başbakanı’nı suçladı. Nosikov, “Kurum yönetimi, bu feci olaydan Kursk Bölge Valisi Aleksandr Mihaylov ve Bölge Başbakanı Aleksandr Zubarev’i sorumlu tutuyor. Onlar çiftliğe çok sayıda denetleme yaptı ve böylece orasını kabus haline getirdi. Sonra da yasadışı olarak iflas ettirdiler” diye suçlamada bulundu. Sözcü, bölge iktidar mercilerinin verdiği sözü tutmalarını talep etti.

Daha önce Rus basınında çıkan haberlere göre fabrikanın iflas etmesinin asıl nedeni ödemediği vergiler. 100 bin dolar borcu olan şirketin, ayrıca 1 milyon 300 bin dolar maaş, elektrik, yem gibi başka borçları da mevcut. Krasnaya Polyana Müdürü Vladimir Bukeev ise sonbahardan itibaren fabrikanın savcılık tarafından denetlendiğine anlam veremeyerek, “100 bin dolarlık vergi borcundan dolayı 130 milyon dolarlık çiftliğin yok edilmesi mantıklı mı?” diye tepkisini dile getirmişti. Krasnaya Polyana çiftliğinin zamanında bölgenin yüzde 50 beyaz et ihtiyacını karşıladığını ve bölgeye gelir sağladığını ifade eden yerel makamlar, ancak son yıllarda çiftliğin sürekli zarar ettiğini de kaydediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-826714-civciv3RIA-826714-civciv4