Medvedev yıl başında kahramanlara madalya dağıttı

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev geleneksel olarak yıl başı öncesi düzenlenen törende vatana hizmet eden 40 kişiye madalya verdi. Rusya Avrupa Müslüman Yönetimi Müftü Yardımcısı Haris Saubyanov, Metropolitan Vladimir Poyarkov dahil olmak üzere toplumun bir çok kesiminden isimler Medvedev'le buluştu.

Rusya Devlet Başkanı, daha önce Savunma Bakanlığı’nın geri çevirdiği kozmonot Maksim Surayev’e de “Rusya Kahramanı” (ulusal kahraman) madalyasını sunarak onurlandırdı. Mart ayında uzay uçuşunu tamamlayan Surayev’e Savunma Bakanlığı “Rusya Karhamanı” madalyası vermeyi reddetmişti. Bu davranışıyla bakanlık, bir ilke de imza atmıştı: 1961 yılından itibaren ülkede -hem eski Sovyetler Birliği’nde hem de günümüz Rusyası’nda- uzaya uçan kozmonotlara geleneksel olarak “Kahramanlık” ödülü veriliyor.

Medvedev’in elinden ödül alan ünlüler arasında sinema yönetmeni Nikita Mihalkov, Kurçatovski Bilim Merkezi Başkanı Yevgeni Velihov, Ermeni asıllı sanatçı Armen Djigarhanyan, Gürcü asıllı kalp doktoru Leo Bokeriya ve başkaları vardı. Ödül alanlar arasında kozmonot Surayev’e “Rusya Kahramanı” madalyası verilmesi ise “günün olayı” sayıldı. Medvedev ödülü sunarken Surayev heyecanını saklamayarak duygulu konuşma yaptı. Kozmonot, “Öncelikle kozmonotların emeğine değer olarak sunduğunuz bu yüksek ödülden dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum. Siz konuşmanızda ülkemizin uzay alanındaki kaybettiği konumunu geri almamız gerektiğini vurguladınız. Ben ise şunu ilave etmek isterdim: Uzay alanında biz hep ilk olduk ve böyle olmaya da devam edeceğiz. Bunlar devletimizin ve devlet yönetiminin yaptığı politikalar sayesinde oluyor! On yıllardır faaliyet gösteren Uluslararası Uzay İstasyonu, Rusya’sız hiçbir şekilde oluşamazdı, faaliyet gösteremezdi” dedi.

Eylül 2009-Mart 2010 tarihlerinde uzayda bulunan kozmonota Savunma Bakanlığı kahramanlık  ödülü vermeyi reddedince devreye Rusya Federal Uzay Servisi (Roskosmos) girmişti. Roskosmos Surayev’e ödül verilebilmesi için Kremlin Sarayı’nın kapısını çaldı. Ve Medvedev Kasım ayında “kahramanlık ve cesaretinden” dolayı kozmonota “Rusya Kahramanı” ödülü verilmesi hususnda talimat imzalamıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan