Moskova’da etnik çatışma; 2 ölü, 1 yaralı

7

Rusya'da son dönemde kaşınan etnik çatışmalar sürüyor. Moskova’nın farklı semtlerinde biri Dağıstanlı, biri Altay bölgesinden olmak üzere iki kişi öldürüldü, bir Rus da yaralandı. Rusya İnsan Hakları Merkezi Sova, Ocak 2010’dan bu yana etnik kavgalar bağlamında toplam 37 kişinin öldürüldüğünü belirtti.

Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti uyruklu bir bayan (48) gece geç saatlerinde kafasına kurşun sıkılarak öldürüldü. Kentin Tepliçni sokağında meydana gelen cinayetle ilgili güvenlik güçleri soruşturma başlattı. Moskova’nın doğu semtinde de ülkenin Altay Bölgesi uyruklu bir işsiz (39) vatandaşın cesedi bulundu. Olay yerine gelen güvenlik güçleri, talihsiz vatandaşın sırt ve boynundan bıçaklandığını tespit etti. Kimliği belirsiz katillerin ceseti daha sonra araba garajlarının arasına bıraktığı kaydedildi.

Moskova metrosunda iki Kafkasyalının bir Moskovalıya saldırdığı belirtildi. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan bir polis yetkilisi, “23 yaşındaki bir Moskovalı vatandaşa iki Kafkasya kökenli kişi saldırdı. Saldırganlardan biri, onu göğsünden bıçakladı. Daha sonra suçlular oradan uzaklaştı. Yaralanan genç hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı, polis güvenlik kameralarını inceliyor” dedi.

6 Aralık'ta Spartak Moskova takımı  taraftarı Yegor Sviridov'un Kafkas kökenli vatandaşlar tarafından öldürülmesinin ardından Moskova’da ırkçı dazlak ve Kafkasyalı gençler arasında kavgalar sürüyor.

İnsan hakları merkezi Sova, 2010 yılında Rusya’da etnik düşmanlık bağlamında 37 kişinin öldürüldüğünü, 400’ten fazla insanın yaralandığını kaydetti. Sova’dan yapılan açıklamada, “Olaylar Rusya’nın 44 bölgesinde meydana geldi. Aralık ayında iki kişi öldürüldü, en az 68 kişi yaralandı. Vakalar Moskova, St.Petersburg, Krasnodar, Nijni Novgorod ve Rostov kentlerinde yaşandı. İlk sırada Moskova (19 ölü, 174 yaralı), St.Petersburg (2 ölü, 47 yaralı) ve Nijni Novgorod (4 ölü, 17 yaralı) geliyor. Bu saldırılarda yine en fazla Orta Asya kökenliler hedef alınmış: 16 ölü, 17 yaralı” bilgisi verildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan