Sayıştay'dan ulaşımda yolsuzluk iddiası; 7,7 milyar dolar

0

Rusya Sayıştay'ından Sergey Riabuhin Moskova metrosu, Mosgortrans ve Moskova Metrostroy şirketlerinde fonların yarısının son üç yıl içinde doğru şekilde harcanmadığını söyledi. Riabuhin'e göre 2008-2010 yılları arasında çar çur edilen rakam 232 milyar ruble (7,7 milyar dolar).

Sayıştay Başkanı Sergey Stepaşin de yaptığı değerlendirmede müfettişlerin incelemelerini sürdürdüğünü  ve büyü oranda yasal olmayan işlemler tespit edildiğini söyledi. Interfax'a konuşan Stepaşin, "Durum çok zor... Şimdi yasal prosüdür başlıyor" dedi.

Şubat sonuna kadar çalışmaların devam edeceği belirtilen yolsuzluklarla ilgili Riabuhin detay bilgiler verdi. Kamu alımlarında 122 milyar ruble, 85 milyar ruble ulaşım hatları yatırımlarında, 15 milyar ruble trafik işaret levhalarında ve 6,9 milyar ruble de diğer harcamalarda ysala olmayan işlemler tespit edildi.

Mskova Sayıştay Başkanı Viktor Dvureçenski de Moskova metrosu ve diğer otoban inşaatlarında verimsiz harcamaların yapıldığını doğruladı. Dvurreçenski'ye göre en az üçte birlik bir verimsiz harcama söz konusu.

Rusya Başsavcılığı Sözcüsü Marina Gridneva, Moskova Metrosu Genel Müdürü Dmitri Gayev’in kurumdan yasadışı olarak gelir elde ettiğini iddia etmişti. Sözcü Gridneva’ya göre, yürütülen çalışmalar sonucunda Genel Müdür’ün görevi başında kendi çıkarlarını kolladığı tespit edildi. Başsavcılık Sözcüsü, “Moskova Metrosu Genel Müdürü Gayev, görevi sırasında dürüstçe faaliyet göstermeyerek, şahsi zenginleşme amacıyla kurumun çıkarlarını zarar vurmuştur” dedi. 15 yıldır Mosko Metrosu genel müdürlüğünü sürdüren Gayev'in zimmetine geçirdiği iddia edilen rakam 3,6 milyon dolar.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan