THY, Aeroflot'un yardımına koştu; Moskova'da madur Türk yolcu kalmadı - ÖZEL

25

Rusya'nın başkenti Moskova'da don ve ardından elektrik hatlarının kesilmesi nedeni ile hava ulaşımında yaşanan kriz sürüyor. Cumartesi akşamdan itibaren 30 saatten fazla elektrikleri kesik kalan Domodedova havalimanı ve don nedeni ile 300'e yakın seferin iptal olduğu Şeremetyevo havalimanlarında yolcular mahsur kaldı. Yıl başı tatili kaosa dönüşen 20 binden fazla yolcuya hava yolu şirketleri tazminat ödemeye hazırlanıyor.

Rusya'nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot'un Türkiye uçuşları da yaşanan krizden etkilendi. Son üç gündür Türkiye'ye sınırlı uçuşlar gerçekleştiren Aeroflot'tan bilet alan Türkler de havalimanlarında maduriyet yaşadı.

THY'nin cumartesi ve pazar günü seferleri iptal olurken, pazartesi günden itibaren daha büyük uçak getiren şirket maduriyeti giderdi. Daha büyük uçaklar ve ek seferlerle yolcuların taleplerini karşılamaya çalışan THY, seferleri iptal olan yolcuları otele taşıyarak sıkıntıları asgariye indirdi.

Aeroflot'la işbirliğine giden THY, madur olan Aeroflot yolcularını da ek seferlerle Türkiye'ye taşımaya başladı. Çarşamba akşam saatlerinde ek sefer düzenleyen THY, iki saatlik bir süre içinde uçağı doldurdu. Talep olması durumunda yarın ve sonraki günler de ek sefer düzenleyebilecek.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan THY Rusya Temsilcisi Mefail Deribaş, "Aeroflot'la işbirliği yapmaktan memnunuz. Moskova'da madur Türkiye vatandaşı kalmadı. Charter ve diğer seferlerle Türkiye'ye gidecek yolcular da şirketimize baş vurabiliyor. Talep yoğun olduğu için uçak tiplerimizi de büyüttük" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin havayollarında yaşanan kriz nedeni ile yöneticileri suçlarken, sorun çözülünceye kadar yetkililerin yılbaşı tatilini iptal etti. Havalimanı yöneticileri krizin önümüzdeki bir kaç gün içinde tamamı ile çözüleceğini kaydederken, meteoroloji uzmanları kar, don ve fırtına konusunda uyarıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan