Moskova yeni yıla Kızıl Meydan'da havai fişek gösterileri ile girdi

57

Ruslar yılbaşını evlerinde aile ve arkadaşları ile birlikte kutlamayı tercih etmelerine rağmen binlerce vatandaş şehrin merkezinde yeni yılı karşıladı. Kutlamanın merkezi sayılan Kızıl Meydan'ı dolduran vatandaşlar Kremlin saatlerinin 12.00'ı gosterdiği anda coşku ile birbirini kutlamaya başladı.

Yeni yılda birbirlerine barış ve mutluluk dileyen vatandaşlar ardından havayı fişek gösterisini izledi. Moskova nehri kenarıdna ateş edilen havai fişekler Kremlin ve Vasiliy Kilise'si üzerinde patlayarak renkli görüntüler oluşturdu. Havai fişek gösterisiyle büyülenen vatandaşlar ıslık çaldı ve 'Hura hura' diye bağırdı.


Yeniyıla dakikalar kala Kızıl Meydan'da kurulan dev ekranda Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in kutlama mesajı yayınlandı. Kutlama mesajını “Eski yılı uğurlarken tatlı ve acı anlarını hatırlıyoruz” sözleriyle başlatan Dmitri Medvedev “Ve umud ediyoruz ki gelecek yıl her birimiz için tüm ülkemiz için iyi ve şanslı olur” dedi.

Rusya'nın zengin ve köklü tarihe sahip olmasına rağmen gelecek yıl 20 yaşına gireceğini belirten Medvedev, “Devlet için 20 yıl büyük rakam değil, ancak yeni Rusya ile birlikte doğan çocuklar şu anda büyüdü. Ve ülkemiz için bulunduğumuz asrın ikinci on yıllık kaderi bu gençlere bağlı. Ne yapıyorsak çocuklarımız için yapıyoruz.” diye konuştu.

Vatandaşlara sevgi ve mutluluk dileyen Medvedev, “Ve bütün hayallerimiz yeni yılda gerçekleşssin. 2011 yılınız kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

Medvedev'den önce Rus televizyon kanalları Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in mesajını da yayınlamıştı. Putin mesajda kısa konuşarak Rusya vatandaşlarına yeni yılda maddi gelirlerinin artmasını, mutluluk ve bol şans diledi. Putin, “Dilerim ki yeni yılda hepimiz kendimizden memnun olalım. Yani yaptığımız işle ve onu nasıl yaptığımızla ilgili memnun olalım. Refah, mutluluk ve bol şans diliyorum” şeklinde konuştu.

Moskova'da toplu taşıma araçları gece 03.00'a kadar hizmet vereceği kaydedilirken şehir genelinde güvenliğin sağlanması için 24 bin polisin görev yaptığı belirtildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan