Moskova yılbaşı kutlamaları için hazır

204

Rusya'nın başkenti Moskova'da yılbaşı kutlamaları için son hazırlıklar tamamlanarak heyecanlı bekleyiş başladı.

Moskova'nın en işlek caddeleri, meydanları ve en önemlisi Kızıl Meydan da son derece görkemli şekilde süslendi. Şehir genelinde işlek cadde ve meydanlarda 600 tane süslü çam ağacı yerleştirilirken sabah saatlerinden başlayarak 80'e yakın dev ekranda yılbaşı kutlama klipleri yayınlanmaya devam ediyor. Şehrin merkezine yakın 130 fıskiye renkli ışıklarla aydınlatıldı, iki bin civarında yeni yıl afişleri asıldı ve süs eşyalarıyla donatıldı.

RIA-836281-OriginalGeceyarısına bir kaç dakika kala Kızıl Meydanda kurulan dev ekranda Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev canlı yanında vatandaşların yeni yılını kutlayacak. Saatler tam 00.00 gösterdiğinde havai fişek gösterisi yapılacak, Moskova nehri üzerinde yerleştirilen projektörler sayesinde nehir kıyısının belli bir kısmı aydınlatılacak. Tüm bu gösterilerin ardından yılbaşı kutlamaları sabaha kadar farklı etkinliklerle devam edilecek.

Başkent genelinde güvenliği sağlamak amacıyla çok sayıda polis de görev yapacakken kutlamaların yoğun yaşandığı meydan ve caddelere yakın yerlerde içki satma ve kutlama alanına içki getirme yasağı uygulanacak. Ayrıca vatandaşların daha rahat hareket edebilmesi için kutlamaların yapılacağı Kızıl Meydan ve civarında bulunan işlek caddeler trafiğe kapatılacak.

RIA-836283-OriginalMoskova ulaşım biriminden yapılan açıklamada ise toplu taşıma araçları gece 03.00 kadar hizmet vereceği belirtildi. Her ihtimale karşı itfaiye, ambulans ve karla mücadele ekipleri de hazır konumda bekletilecek.
Moskova'ya komşu illerden 450 bin satılık çam ağacı getirildi. Uzunluğuna göre fiyatı değişen çam ağaçları bir metresi 700 rubleye (20 dolar) almak mümkün.

Rusya 300 yıldan yılbaşı kutluyor. Daha önce yılbaşı kutlamalarını 1 Martta gerçekleştiren Rusya, Deli Petro tarafından yürülüğe sokulan karar ile birlikte 1699 yılından itibaren 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gecede kutlamaya başladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan