Rusya beş yıl içinde tamamen Linux'a geçecek

6

Rusya Başbakanı Vladimir Putin imzaladığı kararname ile tüm devlet kurumlarının 2015 yılına kadar Windows yerine Linux gibi açık yazılım işletim sistemlerine geçmesi talimatını verdi.

Putin'ın imzaladığı kararnameye göre devlet kurumları 2012 yılının ikinci ceyreğinden başlayarak yeni yazılıma geçmeleri gerekecek.

Rusya genelinde en çok Microsoft Windows kullanılırken büyük bölümü kaçak yollarla yükleniyor. Hükümet 2011 yılının 4. çeyreğine kadar kararı ya Linux tabanlı işletim sistemi lehine ya da farklı yerel işletim sistemi lehine kullancak.

Ağustos ayında Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada 2011 yılında yerel işletim sisteminin kurulması için ihale açılacağı belirtilmişti. İhalede özellikle yerel şirketlere öncülük tanınacağı belirtilmişti. Haberleşme Bakanlığı proje için için Rusya Teknoloji Üretimi Devlet Ajansı (Rostehnologii) ile işbirliği yapacağını da duyurmuştu.

Rostehnologii 2010 yılının temuz ayında Linux/GNU tabanlı işletim sistemi hazırlayan ALT Linux şirketini ve daha sonra Linux tabanlı ürünlerin destribütörü olan VDEL şirketini satın almıştı.

Rus Linux distribütörü ALT Linux CEO'su Aleksey Smirnov Rusya'nın Linux'a yönelmesini işletim sistemin bedava olmasından ziyade harcanan paraların yurtdışı yazılım şirketleri yerine Rus şirketlere yatırılmasını sağlamak için düşünüldüğunu belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan