Rusya'da 'erginlik çağına' ulaşmamış fil doğum yaptı

13

Rusya'nın Rostov-na-Donu kentindeki hayvanat behçesinde henüz 'erginlik çağı'na ulaşmamasına rağmen bir fil doğum yaptı.

Rostov-na-Donu Hayvanat Bahçesi yetkililerinden yapılan açıklamada, bir yıl önce getirilen Sinta ismi verilen fil yakın günlerde 70 kiloluk yavruyu dünyaya getirdiği belirtildi. Almanya hayvanat bahçesi ile beyaz ayıya karşı üç fili takas eden hayvanat bahçesi yetkilileri, aldıkları haberle çok mutlu olduklarını kaydetti.

Ancak konu uzmanlarına göre 6 yaşlarında olan filler hayvanlar alemine göre henüz çocuk yaşta. Bu yüzden filin doğum yapması hayvanat bahçesi çalışanlarını şaşırttı. Rostov-na-Donu Hayvanat Bahçesi Müdür Yardımcısı Nina Evtuşenko, "Fil yavrusunun doğması bizim için beklenmedik bir şeydi. Fakat Alman meslektaşlarımız Sinta'nın hamile olabileceği konusunda bizi uyarmıştı. Biz ise henüz 'ergenlik çağına ermedi' diye pek umutlu değildik. Bir yavru filin daha doğması bizi çok sevindirdi." diye konuştu.

Evtuşenko fillerin erginlik çağı ortalama 10 ile 12 yaştan sonra başladığını belirterek, "Ancak annemiz yaşına rağmen hem doğum yaptı hem yavruyu yetiştirme konusunda tecrübeli davanıyor. Dışardan yardıma ihtiyaç duymadan güzel şekilde yavrusunu büyütüyor. Yavru ise tüm yavrular gibi yiyor, süt içiyor, uyuyor ve annesi ile oynuyor." dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

fil_02fil_03