Kırgızistan’da bir dağa Putin'in ismi verilecek

2

Kırgızistan hükümeti ülkedeki bir dağa Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in adını vermeyi kararlaştırdı. Bu dağ ülkenin kuzeyindeki Çuy ili sınırında bulunan yaklaşık 4500 metre yüksekliğinde Orta Asya'nın önemli bir bölümünü kat eden Tanrı Dağları (Tien Şan) sisteminin bir parçası.

Yeltsin dağına tepeden bakacak

Ülkenin kuzeydoğusundaki Isık Göl bölgesinde de 2002 yılından bu yana bir 'Yeltsin Dağı' bulunuyor. Ancak Yeltsin Dağı, Putin Dağı'na göre bin metre kadar daha alçak.

Konu hakkındaki yasa taslağının Başbakan Almazbek Atambayev tarafından 24 Aralık'ta imzalandığı, onay için kısa süre içinde meclisin gündemine alınacağı kaydedildi. Gözlemciler Kırgızistan'ın Rusya'ya bağımlı olduğu alanlar konusunda çok hassas olduğuna dikkat çekiyor. Başbakan Atambayev geçtiğimiz günlerde Moskova'yı ziyaret etmiş, yakıt ithali konusunda vergi indirimleri sağlayan bir anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.

Geçen yıl hükümet aleyhtarı eylemlere sahne olan Kırgızistan'da, cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev devrilmiş, sonbaharda yapılan seçimler ardından Atambayev liderliğinde yeni bir koalisyon hükümeti oluşturulmuştu.

AA