Rusya Hz. İsa'nın doğum gününü kutluyor

25

Rus Ortodok Kilisesi'ne bağlı Rusya vatandaşları gecenin geç saatlerinden başlayarak Hz. İsa'nın doğum gününü ainlerle katılarak kutlamaya başladı.

Hıristiyan'lığın Ortodoks meshebine ait olan Ruslar Hz. İsa'nın doğum günü 7 Ocak tarihinde kutluyor. Moskova'daki kiliselerde akın eden Ortodoks hristiyanlar burada aine katılarak manevi atmosferi soluyor.

Kutlamalar kapsamında ana program Moskova'daki Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde düzenlendi. Kilisedeki aini Rus Ortodoks Kilisesi Patriarkı Kirill yönetti.  Ayine yaklaşık beş bin kişi katıldı. Ayin ve kutlama mesajları Rusya'nın ulusal  televizyon kanallarında canlı olarak yayınlandı.

 


Vatandaslar_kiliseTelevizyondan tüm vatandaşlara seslenen Patriark Kirill konuşmasında barış ve birlik mesajı verdi. Kirill, “Çok uluslu bir toplumda dayanışma içinde yaşamanın anlamı farklı etnik kökene ve kültüre sahip olan insanlarla birlikte çalışabilmek anlamına geliyor. Gerçekten, insanları yaratan Tanrı için biz hepimiz kardeşiz. Kalbimin derinliğinden hepinizi kutluyorum. Hepiniz  üzerine Allah'ın nimet diliyorum. Tüm iyi işler ve girişimlerinizde başarılı olun!” şeklinde konuştu.

Putin Noel'i dedesinin köyünde kutladı

Putin_kiliseRusya Başbakanı Vladimir Putin Hz. İsa'nın doğum gününü dedelerinin memleketi olan Tverk bölgesinin Turginovo köyünde kutladı. Burada Pokrova Bogoroditsa Kilisesi'nin Noel ayinine katılan Putin, diğer vatandaşlarla birlikte dua etti. Putin'in üzerindeki kazak dikkat çekerken, basın merkezinden yapılana açıklamada kazağın köylü bir vatandaş tarafından kendisine hediye edildiği belirtildi.

Medvedev eşi ile birlikte Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde ayine katıldı

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de eşi Svetlana Medvedeva ile birlikte Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde ayine katıldı.

Medvedev_kiliseNoel'i Rus Ortodoks Kilisesi'nin yanısıra; Rum, Gücü, Sırp, Ukrayna, Kudüs Ortodoks kiliseleri de kutluyor. Noel'den önce Ortodokslar 28 Kasım ile 6 Ocak tarihleri arsında  oruç tutuyor. 40 gün boyunca alkollü içkiler ve hayvani gıdayı tüketmeyen Ortodoks Hıristiyan son günün akşamından itibaren sabaha kadar Kiliselerde düzenlenen ayinlere katılıyor.

Rusya'da Noel Paskalya Yortusu'ndan sonra ikinci en önemli dini etkinlik sayılıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan