Türk boğazları uğruna İngiltere Rusya’da devrim yaptırdı

12

Rus tarihçi Nikolay Starikov, İngiltere'nin Türk boğazlarının Moskova'nın eline geçmemesi için ülkede 1917 devrimini yaptırdığını iddia etti. Starikov'a göre İngiltere, Rusya'yı yıkmaya çalışan benzer faaliyetleri bugün de finanse ediyor.

"Rusya'nın yıkılmasını kim finanse ediyor" ismiyle çıkan kitabını Komsomolskaya Pravda gazetesinde tanıtan tarihçi Starikov, Birinci Dünya Savaşı öncesi Rusya'nın hangi koşullarda savaşa zorlandığını anlattı.

Çar 2. Nikolay'ın aile dostu büyücü Grigori Rasputin'in Rusya'nın savaşa girmemesi için Çar'ın önünde diz çökerek yalvardığını belirten Starikov, "Dolayısıyla İngiliz istihbaratı Rasputin'i engel gördüğü için ortadan kaldırdı" dedi. Tarih boyu İngiltere'nin Rusya'nın Akdeniz'e inmesine engel olduğunu ifade eden Starikov, "Antanta'daki (Rusya-İngiltere-Fransa üçlüsü) İngiliz müttefiklerimiz Rusya'da devrimin gerçekleşebilmesi için çalışmalar yapıyordu. Antanta'nın zaferi durumunda Türk boğazları Rusya'nın eline geçebilirdi. 200 yıl boyunca İngiltere, İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinden Akdeniz'e çıkmamızı bloke etti. Onlara göre, boğazların Rusların eline geçmesi çok sakıncalıydı. Ve oyun sahnelendiği gibi bitti, Rusya boğazları alamadı." ifadesini kullandı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan