Rus ajan Anna Chapman televizyonda program sunacak

19

Haziran 2010'da diğer 9 ajan ile ABD'de yakalanarak Rusya'da sınırdışı edilen ajan Anna Champan Rusya REN TV televizyon kanalında program sunacak.

REN TV kanalı tarafından yapan açıklamaya göre Chapman'ın sunuculuğunda “Anna Chapman ile Dünya'nın sırları” adlı programın ilk bölümü 21 Ocak tarihinde yayına verileceği kaydedildi.

Chapman Rusya'da döndükten sonra bir çok etlinlikte ismini duyurdu. En son olarak Aralık ayında iktidar partisi Birleşik Rusya'nın gençlik kolu Molodaya Gvardiya'nın(Genç Muhafızlar) üyesi oldu. Chapman gençlik kolunun halkla ilişkiler sorumlusu görevine getirildi. Ayrıca Rus basını Chapman'ın FondServiceBank'ın Başkan danışmanı görevini de kabul ettiğini ifade etmişti.

Haziran sonunda Amerika'da Rusya lehine casusluk yaptıkları iddiası ile 10 ajan tutuklanmıştı. Rus dış istihbarat teşkilatı SVR adına çalışan Ajanlar Viyana'nın Schwechat Havalimanı'na getirilerek Rusya'da Batılı istihbarat servisleriyle ilişkileri olduğu suçlamasıyla mahkum edilen 4 Rus vatandaşı ile takas edilmişti.

Takas edildikten sonra Moskova’ya “kahramanlar” gibi dönen ajanlar Rusya Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev’den üstün madalyalar almışlardı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de ajanların takas edildiği ilk günlerde kendilerini başarılı kariyer beklediğini açıklamıştı. Ajanlardan bazıları da Rusya'nın önemli şirketlerinde üst düzey görevlere getirildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan